Podnikatelé provádí jednou ročně výpočet pojistného na zdravotní pojištění, které provádí na formuláři "Přehled o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnosti a úhrnu záloh na pojistné" (dále jen přehled). Formulář slouží k výpočtu výše pojistného, které je podnikatel povinen zaplatit za kalendářní rok, za nějž se přehled podává, a zároveň slouží k výpočtu výše záloh na pojistné. Zálohy pak platí od měsíce, v němž přehled podal.


Kdo musí podat přehled pojišťovně?
"Povinnost podat přehled o příjmech a výdajích podle zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění se vztahuje výhradně na osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které mají příjmy podle § 7 zákona o daních z příjmů," uvedl ředitel odboru výběru pojistného VZP ČR Tomáš Červinka. Vedle živnostníků či zemědělců jde také o spolupracující osoby OSVČ nebo osoby, které mají příjmy podle autorského zákona.
Tuto povinnost mají i osoby, které mají výhradně příjmy zdaňované zvláštní sazbou daně (příjmy za autorskou činnost do výše 3 000 Kč za měsíc apod.). A také osoby, které mají tak malý příjem, že nevzniká povinnost podání daňového přiznání, upozornil Červinka.
Jiné skupiny pojištěnců tuto povinnost nemají.


Výčet případů, na něž se povinnost nevztahuje, je jednodušší. Jako OSVČ nevystupuje např. druhý z manželů při společném zdanění manželů, pokud nemá vlastní příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Podnikatel, který je zároveň důchodcem nebo studentem, nemusí platit pojistné z minimálního vyměřovacího základu. Minimální pojistné (zálohy na pojistné) nemusí hradit ani zaměstnanec, jež má zaměstnání jako hlavní zdroj příjmů a který hradí pojistné jako zaměstnanec alespoň z minimální mzdy.
Do přehledu se také nepíší jiné příjmy než příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, tedy příjmy z pronájmu, podíly na zisku, příjmy ze zaměstnání apod.


Kdy formulář podat?
Formulář je OSVČ povinna předložit své zdravotní pojišťovně do osmi kalendářních dnů po podání přiznání k dani z příjmů. Připadne-li poslední den lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den.
Lidé, kteří nemají povinnost podat daňové přiznání a přitom jsou považováni pro účely zdravotního pojištění jako OSVČ, musí podat přehled do 8. dubna následujícího roku, za který přehled podávají.
Nepředloží-li přehled vůbec, hrozí jim pokuta až do výše 50 000 Kč.


Zároveň s přehledem je nutné předložit i doklad o dni podání daňového přiznání. Za tento doklad se považuje potvrzení na první straně přehledu, potvrzení na zvláštním formuláři, případně potvrzená kopie první strany daňového přiznání. Pokud bylo daňové přiznání zasláno na finanční úřad poštou, považuje se za doklad o dni podání daňového přiznání i podací lístek, potvrzený poštou.
OSVČ, které nejsou povinny podávat daňové přiznání, uvedou tuto skutečnost v místě pro razítko finančního úřadu na první straně přehledu.


Nedoplatek je nutné uhradit také do osmi dnů
Do přehledu se uvádějí údaje o příjmech a výdajích. Pokud podnikatel vede účetnictví, vychází se při výpočtu pojistného z dílčího základu daně.
Porovnáním vypočtené roční výše pojistného s úhradou záloh může mít OSVČ vyrovnanou bilanci. Případný doplatek na pojistné je splatný do 8 dnů po podání daňového přiznání. Nikoli tedy po podání přehledu. Vychází-li přeplatek, považuje se odevzdání přehledu za podání žádosti o vrácení přeplatku.


Tiskopisy VZP jsou k dispozici zde nebo na internetových stránkách jednotlivých pojišťoven.