svetova-mena-penize-192.jpgKoruna v posledních dnech spíše oslabuje vůči euru i americkému dolaru. Přitom až do doby, než naznačil guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma, že centrální banka sníží 7. srpna úrokové sazby, dlouhodoběji posilovala. Ke snížení základních úrokových sazeb v České republice skutečně došlo. Od té doby koruna lehce oslabila a spíše přešlapovala na místě.

Na druhou stranu je potřeba se dívat na vývoj měnového kurzu také z dlouhodobějšího hlediska. Od loňského června totiž koruna výrazně posílila vůči těmto dvěma měnám, i když vezmeme v potaz oslabování.

Loni v červnu se kurz koruny vůči jednotné evropské měně pohyboval na úrovni kolem 29 CZK/EUR. V těchto dnech, kdy koruna vůči euru oslabovala, se pohybuje kolem hodnoty 24,50 CZK/EUR.

graf - koruna vs. euro, květen 2007 - červenec 2008

Pokud jde o kurz české měny a amerického dolaru, dojdeme k podobnému závěru. Loni v červnu stál americký dolar zhruba 21,50 korun, v pátek (tedy v době, kdy dolar výrazně sílil vůči euru a zároveň tak i vůči české koruně) se kurz pohyboval kolem úrovně 16,65 CZK/USD.

graf - koruna vs. dolar, květen 2007 - červenec 2008

Spanilá jízda koruny k libře

Mnohem výrazněji však koruna zpevnila vůči jiné měně - vůči britské libře. Loni v červnu stála britská měna zhruba 43 korun. A dnes? V pátek se odpoledne pohyboval kurz kolem 31,03 CZK/GBP. A takové posílení za dobu trochu delší než rok už je opravdu znát.

Proč se tedy o libře nehovoří podobně jako například o dolaru a jaké jsou důvody tohoto posílení? Z pohledu domácího zahraničního obchodu totiž nepředstavuje libra podle analytika Citco FT Tomáše Volfa natolik zajímavou měnu jako dolar s eurem. Británie je pro Česko pátým největším exportním trhem. "Vývoz za minulý rok v britské libře činil 5 procent z celkového českého exportu," uvedl už dříve pro server iHNed.cz Volf.

graf - koruna vs. libra, květen 2007 - červenec 2008

Velká Británie je podle něj, stejně jako Spojené státy americké, závislá na spotřebě, která je motorem celé ekonomiky a sektor služeb z ní představuje plnou čtvrtinu. Podobně jako USA "bojuje" i Británie krizi na trhu nemovitostí, kde došlo v posledních deseti letech ke zdvojnásobení cen.

Britské problémy

Trhy opět ukázaly svoji rychlost, nevypočitatelnost a množství investičních příležitostí v krátkém horizontu. Aktuální situace na měnových trzích vyráží dech nejednomu obchodníkovi. Mezi nejvolatilnější měny posledních dní patří patří britská libra a australský dolar. Obě tyto měny zaznamenaly výrazný pokles především vůči americkému dolaru a japonskému jenu.

V důsledku až sedmiprocentního poklesu kurzu měny v průběhu jednoho měsíce čelí podle analytika Saxo Bank Karola Piovarcsyho Velká Británie opravdu těžké situaci.

Přečtěte si také

"Mluví se o zpomalení ostrovní ekonomiky, vážném poškození finančního trhu a sílící inflaci. Právě inflace ale svazuje ruce centrální bance Bank of England (BoE), která tak stojí před rozhodnutím zvýšit základní úrokovou míru, a tím chránit britskou ekonomiku před inflací, nebo ji naopak snížit a nastartovat tak hospodářský růst," uvedl pro server iHNed.cz analytik Saxo Bank Karol Piovarcsy.

Komoditní měna - australský dolar

Australský dolar se za necelý měsíc propadl o více než 12 procent. Loni v červnu stál australský dolar necelých 18 korun, tento pátek pak vyšel australský dolar na zhruba 14,50 koruny.

graf - koruna vs. australský dolar, květen 2007 - červenec 2008

Australský dolar je podle Piovarcsyho často označován za komoditní měnu, protože Austrálie je zemí exportující především energie, kovy a stavební materiály.

Právě proto je tak úzce svázána s cenami zlata, průmyslových kovů či ropy. "Zlom se očekává po skončení olympijských her, kdy by mělo dojít ke zvratu současného poklesu poptávky po komoditách ze strany Číny. Naproti tomu americký dolar se může v těchto dnech pochlubit nárůstem, jak vůči všem hlavním měnám, tak měnám střední Evropy. Trhy tak opět ukázaly svoji rychlost, nevypočitatelnost a investiční příležitosti v krátkodobém horizontu," dodal Piovarcsy.

NOVÉ Blogy iHNed.cz

Silná koruna, jak ji vidí blogeři iHNed.cz

Dušan Čížek: Exportéři – druh na vymření?

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist