Polské banky si tvoří seznamy firem, které nemohou počítat s půjčkou. "Černé listiny" využívají peněžní ústavy v dobách, kdy zpomaluje hospodářství, jako je ta nynější. Podle ekonomů panují obavy, že rozhodnutí o omezení úvěrů padají mimo Polsko, v zahraničních sídlech bank, informoval v úterý deník Gazeta Prawna.

K existenci listiny společností, které půjčku nedostanou, se banky podle listu přiznávají velmi nerady. "Málokdo se k tomu přizná, aby nebyl obviněn z toho, že brzdí rozvoj polských firem," uvedl jeden z bankéřů.

Ředitel slezské pobočky banky ING Brunon Bartkiewicz řekl, že v jeho bance existuje seznam firem bez šancí na půjčku. "Nevidím nic špatného v uvědomění si toho, že je těžší získat úvěr. Když zpomaluje hospodářství a přibývá podniků, které mají problémy s vyřizováním pohledávek, je přirozené, že banky jsou mnohem opatrnější v udílení půjček," řekl deníku Bartkiewicz.

Podle ředitele se situace vrací do normálu poté, co v poslední době sektor rozdával půjčky příliš lehce. "Přizpůsobujeme úvěrovou politiku současné ekonomické situaci," uvedl. "Je těžké půjčovat peníze někomu, kdo ještě nesplatil staré dluhy," dodal Bartkiewicz.

Podle deníku seznamy firem, které jsou po finanční stránce nevěrohodné, existují mimo jiné například v bankách Pekao, Fortis, BRE či Raiffeisen. Na seznamu jsou nevelké podniky, ale i známé společnosti, které obchodují na burze.

Podle analytiků by se mohla opakovat situace z doby před osmi lety, kdy zpomalení hospodářství způsobilo, že velká část plátců úvěru měla problémy s vyřizováním pohledávek. Na seznamu rizikových branží se tehdy objevil celý těžký a loďařský průmysl. V současnosti by se k tomu mohl přidat ještě automobilový průmysl, stavebnictví a developerské firmy.

Většina bank v Polsku má zahraniční investory a centrály se nacházejí v zemích, kde vypukla krize. Proto podle deníku panují obavy, že rozhodnutí o omezení úvěrů padají mimo Polsko.