Banky stahují burzy na ještě nižší hodnoty, než na jakých byly během vrcholící finanční krize loni na podzim. Vše přitom vypadalo, že bankovní sektor už je po obřích vládních injekcích v několika státech z nejhoršího venku a pozornost se přesouvá k potápějícícím se automobilkám. Ukazuje se však, že opak je pravdou.

Za středečním prudkým pádem na burzách v Evropě stojí například belgická banka KBC, která vlastní tuzemskou ČSOB, se ztrátou přes 25 procent, Barclays se ztrátou téměř 28 procent, LLoyds s více než 13procentním poklesem.

Pražská burza klesá odpoledne téměř čtyři procenta, londýnská necelá tři procenta, vídeňská a varšavská zhruba 2,5 %, pařížská kolem dvou procent.

 SPAD ONLINE  (21.01.2009 13:15) 
 Název
 
Akt. cena
[Kč]
Změna
[%]
Objem
[tis. Kč]
 
 ERSTE GROUP BANK287-6.515105955 
 KOMERČNÍ BANKA2435-3.181196202.1 

Nejvíce na pražské burze ze SPADových titulů ztrácejí ve středu akcie mediální společnosti CME (CETV), které krátce po poledni padaly o téměř 16 procent. Výrazně klesají ale i akcie Erste Bank, které v pondělí a úterý srážely pražskou burzu ke dnu nejvíce.

Ve středu pak akcie Erste Bank, majitele České spořitelny, padají zhruba kolem sedmi procent. Akcie Komerční banky ztrácejí přes tři procenta a pojišťovací skupina VIG přes čtyři procenta.

Přečtěte si také

Obavy z pádu velké banky

Burzy stahují dolů podle makléře Patria Finance Josefa Kohouta především bankovní tituly.

"Na západoevropských trzích padají některé bankovní tituly i o více než dvacet procent. Například belgická KBC padá o více než 25 procent. V úterý výrazně spadl bankovní sektor i ve Spojených státech," uvedl pro server iHNed.cz Kohout. 

Hlavními důvody padajících akciových trhů jsou podle něj především obavy, že banky ve Spojených státech amerických budou muset navýšit kapitál, aby současnou finanční krizi přežily.

"To se pochopitelně podepisuje opět na nervozitě na trhu, kdy se investoři obávají možného dalšího pádu nějaké větší banky. Ten strach začal být aktuální a tlačí celé trhy dolů. Velmi nízká aktivita je i na trhu v Praze," dodal Kohout.