Pražská burza v lednu opět ztrácela. Za první letošní měsíc spadl index PX o dalších 9,79 procenta na 774,2 bodu. Žádný z posledních pěti měsíců tak pro burzu v Praze neskončil v plusu. I v lednu klesala v Praze většina titulů. Akcie developerské společnosti Orco Property v lednu vzrostly o téměř 36 procent.

Už loňský rok byl pro pražskou burzu velmi negativní, když index PX ztratil 52,7 procenta, tedy nejvíce v historii. V nejbližší době s oživením akciových trhů analytici navíc nepočítají.

 

Vývoj indexu PX pražské burzy za leden

 

Pokles vykázala většina titulů na hlavním trhu pražské burzy. Nejvíce v lednu ztratily akcie mediální společnosti CME (CETV), vlastníka tuzemské televizní stanice Nova, které spadly v prvním letošním měsíci o 38,4 procenta na 235,50 koruny za akcii. Na prudkém pádu akcií CME se podle analytiků podepsalo posilování amerického dolaru, které podle nich bude mít negativní dopad na tržby společnosti na zahraničních trzích.

 

Přečtěte si také

 

Akcie Orco posílily o 35,7 procenta 

Dvoucifernou ztrátu za leden vykázaly také akcie bankovních titulů Erste Bank (-22,9 procenta) a Komerční banky (-18,4 %) a společnosti Unipetrol, jejíž akcie odepsaly 14,4 procenta.

Naopak výrazněji vzrostly akcie developerské společnosti Orco Property, které posílily o 35,7 procenta na 234 koruny za akcii. Ty se přitom loni propadly o více než 92 procent.