Švýcarsko, Rakousko a Lucembursko se v pátek staly dalšími zeměmi, které se rozhodly částečně uvolnit přísná pravidla týkající se bankovního tajemství a posílit spolupráci při vyšetřování daňových úniků. Podobný krok učinily již ve čtvrtek Lichtenštejnsko a Andorra.

Švýcarsko v pátek podle agentury Reuters potvrdilo, že přistoupilo na standardy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ohledně transparentnosti a výměny informací v daňových záležitostech.

Evropská komise prohlášení zemí, které dosud byly označovány za daňové ráje, přivítala. "Vítáme každý krok směrem k větší transparentnosti a výměny informací," řekl daňový komisař EU Lászlo Kovács.

Podle jeho mluvčí to ale automaticky neznamená, že by se měl měnit čtyři roky platící evropská daňová legislativa. Ta přiznává Rakousku, Belgii a Lucembursku bankovní tajemství. Podle zákona však má tato výjimka padnout ve chvíli, kdy se země jako Švýcarsko či Lichtenštejnsko zapojí do výměny informací podle pravidel OECD.

OECD sestavuje a aktualizuje seznam takzvaných daňových rájů, tedy zemí či oblastí, které plně nespolupracují při potírání daňových úniků. Podle informací pařížského deníku La Tribune by se na tomto seznamu mělo nově objevit například právě Švýcarsko, Rakousko a Lucembursko.

"Černá listina by nás poškodila" 

Oznámení Švýcarska přišlo právě v reakci na připravovanou černou listinu.

"Přistoupili jsme na standardy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj pravidel pro boj proti daňovým únikům. To umožňuje, aby vláda poskytla ve zvláštních případech daňové údaje. Pokud by bylo Švýcarsko zařazeno na černou listinu, nepoškodilo by ho to pouze jako finanční centrum, ale také jako místo pro podnikání," uvedl podle agentury Bloomberg švýcarský ministr financí Hans-Rudolf Merz.

"Rozhodnutí pěti zemí je každopádně obrovským pokrokem. Lze si sice stěžovat na příliš vysoké daně, ale daňové úniky nejsou řešením," řekl magazínu Spiegel bankovní expert Wolfgang Gerke.

Daňové oázy i pro Čechy

Výhodných daňových systémů v jiných zemích využívá podle týdeníku Ekonom asi devět tisíc českých firem. Zájem českých podniků o "vysídlování" roste.

Podle společnosti Čekia, předního tuzemského poskytovatele databází firem, meziročně vzrostl počet firem s majiteli v daňových rájích o devět procent.

"Z celkového počtu v Česku působících společností, tedy asi 303 tisíc, mají vlastníka v daňovém ráji zhruba tři procenta," řekla Ekonomu analytička Petra Štěpánová z Čekie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist