Soud vyhověl žádosti vedení developerské firmy Orco a poskytl této firmě ochranu před věřiteli. Potrvá půl roku a management tím získal čas na obnovení finančního zdraví společnosti a jednání s finančními partnery, jak uvedl generální ředitel firmy Jean-Francois Otta pro agenturu Bloomberg.

Orco se přiblížilo bankrotu, ale dál jedná s investory, kteří by firmu převzaly.

Burza zastavila obchodování 

Burza v Praze reagovala okamžitě: na celý den zastavila obchodování s akciemi firmy. Obchodování bude obnoveno v pátek, pokud burza neobdrží další zásadní informace.

Orco uvedlo, že se potýká s problémy při realizaci plánovaného odprodeje majetku, a to v důsledku situace na realitních trzích. Potíže ale pociťuje i při splácení půjček, které mají některé součásti skupiny.

Drobní akcionáři žádají hlavu Otta

Sdružení SOS Orco, které údajně ovládá kolem osmi procent akcií developerské společnosti Orco Property Group, bude prosazovat odvolání generálního ředitele firmy Jean-Francois Otta, jak HN sdělil šéf sdružení Luboš Smrčka.

"Zcela jistě budeme chtít, aby pan Ott odešel. Jednáme s dalšími akcionáři v Česku, oslovujeme i ty ve Francii," řekl Smrčka.

Podle něj sdružení kontaktovalo i investora Martina Burdu, který nedávno získal ve firmě 2,7 procenta. "Nemáme však od něj plnou moc," řekl Smrčka. Valná hromada společnosti, kde se o obsazení křesel ve vedení bude rozhodovat je 24. dubna.

"Kroky drobných akcionářů nebudeme komentovat,” řekla HN mluvčí Orco Petra Zdeňková.

Malým akcionářům vadí nejasná situace kolem hospodaření firmy. Orco mělo oznámit hospodářské výsledky za rok 2008 začátkem minulého týdne. Kvůli neklidné situaci na realitních trzích a obtížnému přístupu k úvěrům však firma odložila oznámení výsledků až na konec března.

Prodělek? Možná 100 milionů eur 

Analytici odhadují, že firma loni prodělala kolem sto milionů eur. Na trhu se však objevily spekulace, že ztráta může být i třikrát vyšší. Frima má  jako všichni developeři obtížný přístup k úvěrům,  cena jejího majetku klesá a firma ho musí prodávat.

"Záležet bude hlavně na tom, jak se firmě podaří refinancovat úvěry. Když neuspěje, bude mít problém," říká analytik společnosti Atlantik FT Patrick Vyroubal. Orco oznámilo, že se mu podařilo refinancovat úvěry za 100 miliónů eur, dalších 90 miliónů však na financování čeká.

"Největším problémem pro developery je teď nedostatek hotovosti. S tím se zřejmě potýká i Orco. Proto čekáme na výsledky hospodaření, abychom věděli jak na tom jsou," říká Vyroubal.

Zakladatel a současný šéf firmy Ott původně vlastnil 12,6 procent akcií Orco. Kvůli soukromým aktivitám však o ně přišel a teď má jen 1,6procenta.

Podle spekulací z tisku Ott nechce přijít o moc ve firmě a to je jedním z důvodů, proč Orco odkládá zveřejnění výsledků hospodaření.  Mohl by se snažit najít silného partnera, který by ho ve funkci podržel a pomohl firmě z problémů.

S rozdrobenou akcionářskou strukturou k prosazení zájmů na valné hromadě bohatě stačí kolem dvaceti procent.
Největším akcionářem firmy je v současnosti s pěti procenty investiční společnost Prosperita. Ta hodlá podíl dále navyšovat, ale současně údajně nechce Orco plně ovládnout. Zároveň bude usilovat o zástupce ve vedení společnosti. Její další vyjádření lze očekávat podle šéfa Prosperity Miroslava Kurky až po zveřejnění výsledků hospodaření Orca.

Akcie Orca za poslední tři dny vyrostly o víc než padesát procent na středečních 157 korun za jednu. Je tak možné, že větší akcionáři své pozice ještě posílili.

Orco v restrukturalizaci

Předloni Orco vykázalo čistý zisk 87,5 milionu eur (podle tehdejšího kurzu 2,2 miliardy korun). Například analytik společnosti Cyrrus Karel Potměšil odhadoval ztrátu Orco na 100,5 milionu eur. Analytik společnosti Atlantik FT Patrick Vyroubal očekával propad až na úroveň 115,4 milionu eur.

Orco nyní prochází restrukturalizací. Propustilo zhruba 220 zaměstnanců, uzavřelo některé své kanceláře. Vedení firmy opustili dva klíčoví manažeři. Drobní akcionáři firmy založili sdružení s cílem ochránit své investice. Největším plánovaným projektem firmy je bytový a kancelářský projekt v pražských Bubnech, do kterého chce postupně investovat přes 70 miliard korun. Společnost vlastní velké soubory nemovitostí také například v Berlíně a Moskvě.