Širší index Standard & Poor's 500 může podle renomovaného švýcarského investora Marca Fabera na americké Wall Street ztratit až 10 procent, než dojde k opětovnému hromadění zisků.

Širší index S&P 500 v pondělí zavíral obchodování na Wall Street na hodnotě 835,48 bodu, když posílil o 0,83 procenta. "Index S&P 500 může klesnout až na 750 bodů před tím, než dojde od druhé poloviny roku k obratu. Potřebujeme určitou korekci, možná kolem pěti až deseti procent, pak možná v červenci přjde další rally," uvedl známý finančník pro televizi Bloomberg.

Investice do asijských akcií

Pravděpodobnost, že by se světové akciové trhy propadly pod svá podzimní minima, podle Fabera není. "Ekonomická data a zprávy sice nebudou dobrá, na druhou stranu se ale míra zhoršování zpomalí. Nejlepší volbou pro světové hráče jsou asijské tituly, protože nabízejí atraktivní ocenění a budou těžit nejvíce ze světového uzdravování," doporučil v Bloomberg TV Faber.

V Asii podle něj akcie nabízejí mnohem lepší hodnotu než ty americké. Investoři by se na asijské akcie podle něj měli více zaměřit, využít příležitost každého poklesu a nakupovat je. "Když nakoupíte asijské akcie v příštích třech měsících, máte jistotu, že v následujících pěti až deseti letech na tom vyděláte," radí Faber.

Faber proti Sorosovi

On sám už podle svých slov nemá příliš zájem například o komoditní sektor, protože se cena některých akcií více než zdvojnásobila. Faber sám koupil některé komoditní tituly už loni v listopadu. Nyní se Faber zaměřil spíše na bankovní sektor. "Potenciál růstu u některých amerických bank a finančních institucí je relativně vysoký," upozornil Faber.


VIDEO:

S tím ale nesouhlasí například jiný světoznámý finančník a miliardář George Soros. Podle něj na tom totiž právě tamní bankovní systém s bankami, které jsou udržovány při životě jen díky masivní státní podpoře, není příliš dobře. "Ruce pryč od amerických akcií. Doporučujeme i nadále podvážit americké akcie ve prospěch asijských a latinskoamerických trhů," varoval minulý týden analytik Erste Group pro mezinárodní akciové trhy Ronald Stöferle.

Přestože aktuální tržní fáze podle analytiků Erste Group může vzbuzovat dojem, že dlouhotrvající dosavadní sestupný trend už mají americké akcie za sebou, jde podle analytiků Erste jen o technicky podmíněnou korekci. Současný růst je podle nich provázen typickými známkami medvědího trhu. Kromě toho je třeba naléhavě varovat před investováním do amerických finančních akcií, jelikož mnoho kdysi renomovaných podniků se už nachází v rozpadu. Zde zbývá pouze očekávání, že likvidace dopadne se všemi negativními důsledky pro investory.

Například akcie amerického bankovního gigantu Citigroup, které v pondělí končily na 2,72 dolaru za kus, by se podle něj mohly vyhoupnout k pěti dolarům za akcii. Proti Faberovu názoru jdou ale předpovědi analytiků samotné Citigroup. V pondělí totiž snížili investiční doporučení pro americké akcie na "underweight" z "neutrální".