Třinecký miliardář Tomáš Chrenek rozšiřuje svou zdravotnickou říši. Správní rady pojišťoven Agel a Hutnické zaměstnanecké pojišťovny (HZP) v pátek schválily jejich vzájemné spojení. Fůzi musí ještě schválit ministerstva zdravotnictví a financí. Poté by mohly obě zdravotní pojišťovny pod značkou HZP začít fungovat od 1. července tohoto roku.
"Obě zdravotní pojišťovny přistupují k tomuto kroku v čase, kdy jsou schopny bez problémů plnit své závazky vůči pojištěncům i vůči poskytovatelům zdravotní péče. Sloučení pojišťoven tudíž nepředstavuje řešení finančních problémů, ale je pouze pragmatickým rozhodnutím s ohledem na vývoj trhu veřejného zdravotního pojištění v blízké budoucnosti," uvádí se společné zprávě pojišťoven o sloučení.
Stávající smluvní síť zdravotnických zařízení zůstane podle obou informací společností zachována, a počítá s jejím dalším rozšiřováním. "Pro poskytovatele zdravotní péče sloučení znamená garanci zachování progresivních trendů v systému úhrad za poskytnutou zdravotní péči, kterou obě pojišťovny nastolily," tvrdí pojišťovny.
Více než 430 tisíc pojištěnců
K 65 tisícům pojištěnců, které má Chrenkova pojišťovna Agel, přibude dalších 365 tisíc klientů Hutnické zaměstnanecké pojišťovny. Hutnickou pojišťovnu sice Chrenek na rozdíl od Agelu stoprocentně neovládá, ale i v ní mají Chrenkovy Třinecké železárny významný podíl. A s pojišťovnou, která má 430 tisíc klientů, bude moci rozjet svůj zdravotnický byznys, ve kterém zatím protočil zhruba sedm miliard ročně, ještě lépe než dnes.
Jeho firma Agel totiž už dnes po celé republice ovládá 12 nemocnic, šest poliklinik, soukromé ordinace, síť lékáren, firmu dodávající zdravotnický materiál. Ve větší zdravotní pojišťovně bude vybírat víc státem nařízené zdravotní daně a bude si těmito penězi platit za služby vlastních poliklinik, lékáren a nemocnic. Tím si kruh svého penězovodu uzavře mezi své firmy. A to je pro podnikatele velmi výhodné.
Chrenka přiměla k úvahám o fúzi pojišťoven pragmatická úvaha. Přišel totiž na to, že jeho malá pojišťovna na trhu nemá šanci. "Další samostatná existence pojišťovny je nereálná," píše se ve strategickém materiálu, který projednala správní rada Agelu už v březnu. Jako první na možné sloučení Agelu s Hutnickou zaměstnaneckou pojišťovnou upozornil internetový server Aktuálně.cz.
Lékaři se bojí se monopolu
Na severní Moravě ovládá Chrenek už teď většinu nemocnic. Poté, co získal i pojišťovnu, se hlavně místní soukromí lékaři začínají vážně obávat, aby je Chrenkovo impérium jako soukromé podnikatele nepřeválcovalo.
Doktoři se bojí, aby jim Chrenkova pojišťovna nenabízela za stejná vyšetření méně peněz než svým ordinacím a nemocnicím.
Navíc mají strach, že si bude Chrenek posílat pacienty jen do svých zdravotnických zařízení a oni jich pak budou mít tak málo, že pomalu zkrachují.
"Šetření na pacientech navíc může zhoršit kvalitu péče," varuje prezident České lékařské komory Milan Kubek. A velmi podobně to vidí i předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.
Šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina ale vzkázal soukromým lékařům uklidňující sdělení. "Budeme bedlivě sledovat, jestli se pojišťovna pana Chrenka chová ke všem zdravotnickým zařízením stejně." Jeho úřad zatím na žádné porušování lékařské hospodářské soutěže nepřišel.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist