Státní rozpočty v letech 2010 až 2012 by měly skončit se schodky vyššími než 150 miliard korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády to v pondělí uvedl ministr financí Eduard Janota. V roce 2010 by měl být deficit 165 miliard, v roce 2011 160 miliard a v roce 2012 156 miliard korun. Schodky jsou součástí výdajových rámců státu do roku 2012, jejichž schválení v pondělí již podruhé vláda o týden odložila. Důvodem bylo pozdní předložení podkladů ministrům.
"Rozpočet na příští rok je jedním z nejúspornějších, který jsem vytvářel," prohlásil Janota. Schválení výdajových rámců vláda odložila o sedm dní již minulý týden. "Vláda se shodla na potřebě připravit rozpočet jako zdrženlivý. Přerušili jsme poté, co se všichni členové vlády mohli k dokumentu vyjádřit," uvedl premiér Jan Fischer.
Základní parametry rozpočtu projdou
Všechny rozpočty by měly být podle MF velmi úsporné. Ministr financí například počítá se zmrazením růstu platů ve státní správě. Ministerstva budou mít určené výdajové limity a MF nechá na nich, kde si vytvoří úspory. V každé kapitole rovněž vláda ponechá pouze jedno procento neobsazených míst. Takových neobsazených míst je ve státní sféře podle posledních údajů 18.171. Tyto peníze se přitom využívají na odměny.
Janota uvedl, že již stanovil jednotlivým ministerstvům limity a pokud budou tyto limity schváleny bude na jednotlivých resortech, aby rozpracovaly dílčí rozpočty v rámci těchto limitů. I když byla rozprava o rozpočtu odsunuta na další týden, panovala o základních parametrech rozpočtu na rok 2010 shoda.
Spolu s rostoucími deficity se podle Janoty zvyšují i náklady na obsluhu státního dluhu. Letos by jen na úrocích z dluhu mělo Česko zaplatit 54 miliard proti plánovaným 48 miliardám. V roce 2010 by měly úroky stoupnout na 65 miliard, následně na 76 miliard a v roce 2012 na 87 miliard korun.
Zapomeňte na euro
Právě kvůli plánovaných rozpočtům, jejichž deficit do roku 2012 neklesne pod 150 miliard korun, je velmi vzdálená cestaČeska k euru. Janota dodal, že "schodky rozpočtů povedou k deficitu veřejných financí 4,5 až 4,7 procenta hrubého domácího produktu v roce 2010, následně k pětiprocentnímu deficitu a v roce 2012 k 4,2 procenta HDP." Pro přijetí eura je nutná tříprocentní hranice.
Pokud by vláda podle Janoty nezavedla úsporná opatření a "pokračovala v současném trendu, pak by rozpočet v dalším roce překročil 220 miliard korun, což by znamenalo veřejný dluh více než sedm procent HDP."
"Pokud nedojde ke změně legislativy, tak je za této situace splnění maastrichtských kritérií poměrně hodně hodně daleko," upozornil Janota.
Další peníze na dopravní stavby až za týden
Na tiskové konferenci vlády také premiér Jan Fischer uvedl, že vláda nerozhodla o dodatečných prostředcích pro Státní fond dopravní infrastruktury a návrh ministra dopravy Gustáva Slamečky o týden odložila. Důvodem bylo hlavně to, že ministr materiál předložil až dnes a bylo třeba některé jeho části dořešit. Slamečka vládě navrhl vydání dluhopisů v objemu 8,4 miliardy korun na výstavbu dálnice D47 a další stavby.
Předchozí kabinet Mirka Topolánka chtěl nedostatek prostředků řešit úvěrem od Evropské investiční banky (EIB). Ten by ale musela zdlouhavě schvalovat Poslanecká sněmovna.
Navýšení rozpočtu fondu dopravy o výnos z dluhopisů považuje Slamečka za minimální, skutečná potřeba je podle něj vyšší. Fond se letos potýká s výpadkem příjmů z daní a mýtného, navíc některé stavby se nepodařilo financovat z peněz EU a je třeba je platit z národních zdrojů.
Ministr financí Eduard Janota doplnil, že vláda v příštím roce počítá s objemem prostředků pro fond dopravy na úrovni letošního roku.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist