Již za 14 dní bude zasedat Česká národní banka a rozhodovat o základních úrokových sazbách. Většina trhu se shoduje, že spíše centrální bankéři ponechají sazby na současné úrovni.

Ohledně možného výhledu se vyjádřil pro agenturu Bloomberg člen bankovní rady ČNB Vladimír Tomšík. „Já bych osobně určitý prostor pro snižování sazeb viděl, ale na druhé straně je inflace v souladu s našimi prognózami,“ uvedl.

Podle něj je negativní vývoj ekonomiky argumentem pro snížení, ale "riziko propadu v úsporách hovoří spíše pro jejich zachování na současné úrovni." ČNB tak podle něj má vážné dilema, co udělat se sazbami.

Bankovní rada ČNB snížila hlavní úrokovou sazbu naposledy 7. května, a to o čtvrt procentního bodu na nejnižší hodnotu od vzniku novodobé samostatné České republiky. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je v současnosti na úrovni 1,5 procenta.

Z ČNB sílí hlasy: Další snižování úrokových sazeb je možné

V obdobném duchu o existenci prostoru pro další snížení sazeb se na konci týdne nechal slyšet viceguvernér ČNB Miroslav Singer. Snižování sazeb v Česku by podle Singera mohlo podpořit další snižování sazeb Evropské centrální banky, sílící disinflace nebo prohlubování krize. Na svém posledním zasedání však ECB ponechala sazby na stejné úrovni a tak lze očekávat, že obdobně se zachová i ČNB.

"Další pohyb úrokových sazeb lze těžko předpovědět," uvedl před dvěma týdny Singer při své prezentaci v rámci pražské konference organizované ratingovou agenturou Moody’s Investors Service.

Další z členů bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová, vrchní ředitelka a členka bankovní rady ve středečním rozhovoru pro agenturu Reuters naopak uvedla, že centrální banka podle ní nemá mnoho důvodů k dalšímu snižování

Tomšík: ČNB do extrémních hloubek případně nepůjde

Pokud by se centrální banka rozhodla k dalšímu snížení sazeb, nebude podle Tomšíka Česko nebude následovat USA, Japonsko či Velkou Británii se snižováním sazeb až do blízkosti nuly. „Odvážím se tvrdit, že česká ekonomika to nepotřebuje,“ prohlásil.

Současná krize „kompletně zabila“ debatu o stanovení data vstupu ČR do eurozóny, uvedl pro Bloomberg Tomšík. Nejméně do roku 2012 bude Česko totiž překračovat stanovená kritéria. „Je jasné, že debata o euru je v tuto chvíli v pravdě mrtvá.“

Pozvolnou ekonomickou obnovu lze podle něj očekávat v průběhu příštího roku. Podle Tomšíka nám také globální ekonomická krize uštědřila lekci, jak důležité je nezbytné reformy veřejných financí udělat včas.