Částka 400 miliard eur (zhruba 10,7 bilionu Kč) na vybudování slunečních elektráren v Africe, na níž by se podílely největší světová zajišťovna Münchener Rück, strojírenský koncern Siemens, Deutsche Bank nebo energetická společnost RWE, by mohla zajistit pokrytí 15 procent evropské spotřeby elektřiny. Informuje o tom ve svém úterním vydání renomovaný německý deník Süddeutsche Zeitung.
Projekt nazvaný Desertec označuje list za jednu z největších soukromých iniciativ na získávání ekologické elektřiny všech dob. Navzdory nynější hospodářské krizi chce konsorcium posílit boj proti klimatickým změnám a postavit se do čela světových projektů využívání zelených technologií.
Zařízení na výrobu elektřiny se mají lišit od obvyklých fotovoltaických elektráren, které přeměňují přímo na elektřinu energii slunečního záření. Panely afrických elektráren mají slunečního svitu využívat k zahřívání speciálního oleje a vytváření páry, která bude pohánět turbíny.
Münchener Rück v čele konsorcia
Do čela celého konsorcia se má postavit Münchener Rück. "Chceme založit iniciativu, abychom mohli během příštích dvou až tří let na stůl položit konkrétní realizační plány," řekl mnichovskému listu šéf zajišťovny Torsten Jeworrek. Firmy by se k založení iniciativy měly sejít v bavorské metropoli 13. července.
Seznam účastníků se zatím tají. Podle Süddeutsche Zeitung by se mnichovské schůzky měli kromě už známých společností zúčastnit i zástupci ministerstev spolkové vlády nebo Římského klubu, globální společnosti expertů, kteří upozorňují na omezené energetické zdroje a myšlenku využívání sluneční energie v Africe nadhodili už před léty.
Ve střednědobém horizontu mají být pro ambiciózní projekt získáni partneři z dalších evropských zemí i Afriky. "U Italů a Španělů jsme velkými optimisty a také ze severní Afriky máme mnoho pozitivních signálů," říká Jeworrek. Skepticky iniciátoři projektu vidí účast Francie. "Francouzi stále silně spoléhají na jadernou energii," vysvětluje Jeworrek.
Energetický potenciál
Nezměrný energetický potenciál by se podle něj měl využívat v pouštích jižně od Středozemního moře na několika místech severní Afriky. Nejdůležitějším kritériem by přitom byla politická stabilita té které země.
Technicky už prý energetická revoluce není daleko, tvrdí Jeworrek s poukazem na první taková zařízení v Mohavské poušti v USA nebo ve Španělsku. Zúčastněné koncerny doufají, že navzdory chybějící praxi se investované peníze vrátí. Konkurence schopný má být Desertec za deset až 15 let.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist