Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) poprvé od začátku světové hospodářské krize zlepší své ekonomické prognózy. Agentuře Reuters to v pondělí řekl generální tajemník této organizace Angel Gurría. OECD by měla zveřejnit nové výhledy ve středu.

Gurría nicméně upozornil, že přední světové ekonomiky letos klesnou a že budou přetrvávat problémy s nezaměstnaností. Koncem března OECD předpověděla, že ekonomika jejích členských zemí v letošním roce zřejmě klesne o 4,3 procenta.

"Očekáváme velmi obtížný rok 2009 s negativním růstem v oblasti OECD," prohlásil Gurría. "Když začne ekonomika opět růst, bude zaměstnanost stále klesat. Při velkém, hlubokém a prudkém poklesu zaměstnanosti trvá návrat (na původní úroveň) řadu let," dodal.

Hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF) Olivier Blanchard navíc uvedl, že hospodářské oživení pravděpodobně nebude příliš silné.

Světová banka: výhled nejistý 

Světová banka zase upozornila, že výhled světové ekonomiky je neobvykle nejistý a většinu zemí čeká o něco hlubší pokles, než se předpovídalo, přestože některé části světa vykazují známky zlepšení. Banka předpokládá, že výkon světové ekonomiky letos klesne o 2,9 procenta, zatímco v březnu předpovídala pokles o 1,7 procenta.

Banka předpokládá, že letos výkon světové ekonomiky klesne o 2,9 procenta, zatímco v březnu předpovídala pokles o 1,7 procenta. Eurozóně predikuje propad o 4,7 procenta, dříve hovořila o 2,7 procenta.

Mezinárodní měnový fond (MMF) očekává pozitivní revizi své prognózy růstu světové ekonomiky pro rok 2010. Podle agentury Bloomberg to minulý týden v Turecku uvedl první náměstek výkonného ředitele MMF John Lipsky.

Lipsky na podnikatelském fóru v tureckém letovisku Bodrum zároveň ale varoval, že podmínky na finančních trzích se ještě zdaleka nevrátily k normálu. Světová ekonomika navíc stále zůstává v recesi. "I když údaje z poslední doby ukazují na zpomalení tempa poklesu globální ekonomiky, je zde pořád značná nejistota, pokud jde o načasování a rychlost hospodářského oživení," řekl Lipsky.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru