Nezaměstnanost v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj poroste i během větší části příštího roku a dosáhne úrovně deseti procent. Vyplývá to ze zveřejněného odhadu OECD. Letos v dubnu činila míra nezaměstnanosti v členských zemích 7,8 procenta.

Dnešní fórum OECD se na svém každoročním zasedání zabývalo mj. řešeními, jak se dostat ze současné ekonomické krize. Mezi hlavními tématy diskuzí, jichž se zúčastnilo několik stovek delegátů z téměř 70 zemí, patří otázky z dlouhodobého hlediska posílení světové ekonomiky, obnovení stability a důvěry ve finanční systém, nová pravidla pro řízení firem, překonání krize na pracovním trhu a zabránění ochranářským tendencím.

Jihokorejský premiér Han Sung-su, který předsedá souběžnému summitu OECD na ministerské úrovni, jež se koná od dneška do čtvrtka v Paříži, řekl, že svět se musí smířit v současnosti s oslabenou ekonomikou. Podle něj jsou problémy, které se musejí řešit, "značně proměnlivé, překonávají snadno národní hranice a není nad nimi kontroly."

OECD zveřejnila i zprávu k vývoji důchodových systémů a upozornila, že vlády jejích členských zemí musejí nutně pokračovat v reformách, pokud chtějí zajistit jejich finanční i sociální životaschopnost.


Reformy jsou o to naléhavější, že státní rozpočty se ocitají pod větší zátěží hlavně kvůli nárůstu nezaměstnanosti, což je dvojsečné proto, že se vybere méně daní a naopak vydá více na sociální podporu. V roce 2010 budou mít členské země OECD v průměru rozpočtový deficit ve výši devíti procent HDP.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru