Nájemné bude podle majitelů domů po ukončení jednostranného navyšování v roce 2010 nebo v roce 2012 stále 20 až 60 procent pod cenou místně obvyklého nájemného. Deregulované nájemné i po dosažení cílové částky v mnoha případech nepokryje náklady na takzvanou prostou reprodukci nemovitosti, uvedli na čtvrteční tiskové konferenci zástupci Občanského sdružení majitelů domů (OSMD).

"Toto není ukončení regulace," řekl místopředseda OSMD Libor Dellin. "Největší rozdíly (mezi deregulovaným a místně obvyklým nájemným) budou v malých obcích v blízkosti velkých měst," doplnil předseda OSMD Tomislav Šimeček.

Do nákladů vlastníků domů se podle Šimečka počítají vedle výdajů na provoz, údržbu a opravy také náklady spojené s částečnou neobsazeností, soudními spory, nedobytnými pohledávkami a odpisy. OSMD nyní odhaduje tyto náklady na 57 korun měsíčně za metr čtvereční. 

Zákon o sociálním bydlení

Podle Šimečka přibývá lidí, kteří nemají dost prostředků na zaplacení regulovaného nájmu, jde zejména o seniory a nezaměstnané. Šimeček se obává, že neexistence státních dávek pro tyto lidi může vést k problémům. Znovu tak vyzval zákonodárce, aby přijali zákon o sociálním bydlení. Ten by měl podle něj zajistit, aby lidé nemuseli platit za bydlení více než 25 procent ze svých příjmů včetně úspor.

Šimeček považuje rozhodnutí některých městských částí nenavyšovat nájemné v roce 2010 za nespravedlivé vůči občanům, kteří v bytech s regulovaným nájemným nebydlí. Podle něj půjdou tyto dotace na úkor jiných důležitých výdajů.

Sdružení majitelů domů se již dříve obrátilo k Evropskému soudu pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. "Nezbývá nám nic jiného než na své stížnosti trvat," okomentovala ve čtvrtek možnosti domluvit se s vládou právnička OSMD Klára Veselá-Samková. Podle ní by majitelé domů nakonec mohli na českém státu vysoudit desítky miliard korun, řízení se však "nepříjemně vleče".

Údajná protiústavnost regulace nájemného

Právnička OSMD ve Štrasburku zastupuje přibližně 5000 majitelů domů. Soud letos v květnu požádal OSMD a vládu ČR o odpovědi na doplňující otázky. Charakter otázek byl podle Veselé-Samkové převážně technický, což podle ní znamená, že soud implicitně souhlasí s protiústavností regulace nájemného v ČR. OSMD své odpovědi zveřejnilo na internetových stránkách. Veselá-Samková vyzvala vládu, aby učinila totéž.

Regulované nájemné se nyní týká asi 750.000 domácností a podle odhadu MMR příští rok vzroste průměrně o 17,3 procenta a letos o necelých 30 procent. Pro téměř 450.000 bytů je rok 2010 posledním, ve kterém je maximální výše nájmu stanovena zákonem. Od roku 2011 bude v těchto bytech platit volné nájemné a jeho výše bude záviset na dohodě mezi majitelem bytu a nájemníkem.

Pro více než 300.000 bytů se ale deregulace nájemného prodloužila do roku 2012, přičemž jde o byty ve všech krajských městech kromě Ostravy a Ústí nad Labem. Do této kategorie jsou zahrnuty také obce Středočeského kraje s více než 10.000 obyvateli. Prodloužení deregulace podle MMR souvisí s tím, že nájemné v těchto bytech je už nyní velmi vysoké.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist