Prodej osobních automobilů v Číně se v červnu meziročně zvýšil o 48,5 procenta na 874 000 vozů díky vládním opatřením na podporu poptávky. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů čínské asociace automobilových výrobců (CAAM). Čínský trh s automobily minulý měsíc opět překonal Spojené státy, kde prodej činil 859 847 vozů. Čína by mohla vystřídat USA na pozici největšího automobilového trhu světa i v celém letošním roce.

Celkový prodej vozidel v Číně, jenž zahrnuje rovněž nákladní automobily a autobusy, v červnu stoupl o 36,5 procenta na 1,14 milionu vozů. V celém prvním pololetí se tak zvýšil o 17,7 procenta na rekordních 6,1 milionu vozů. Asociace předpokládá, že v celém letošním roce celkový prodej překročí 11 milionů vozů. Zlepšila tak svou předchozí prognózu, která počítala s prodejem 10,2 milionu vozů.

"Pro automobilový průmysl je opravdu obtížné dosáhnout tak skvělého výsledku na pozadí všeobecného soumraku v mezinárodním automobilovém sektoru," uvedla asociace.

Vládní opatření oživila ekonomiku

Poptávka po autech v Číně byla loni zasažena světovou finanční krizí, od letošního února však za pomoci vládních opatření oživuje. Čínská vláda v lednu představila plán na podporu automobilového sektoru, který zahrnuje snížení daní a subvence pro motoristy. Automobilový průmysl je jedním z pilířů třetí největší ekonomiky světa.

"Vláda uskutečnila v prvním pololetí řadu opatření, aby podpořila rozvoj automobilového průmyslu," uvedla CAAM. "Prodej i výroba aut se odrazily ode dna a ukázaly příznivý trend," dodala.

Největší americká automobilka General Motors dnes oznámila, že v prvním pololetí zvýšila prodej v Číně o 38 procent na rekordních 814 442 automobilů. Dodala, že v celém letošním roce počítá s nárůstem prodeje o více než 20 procent.