Energetická společnost ČEZ se jako jediná firma ze střední Evropy udržela mezi 300 nejcennějšími podniky světa, i když si v žebříčku pohoršila. Tržní hodnota většiny evropských společností přitom kvůli nynější hospodářské recesi nadále klesá, zatímco hodnota asijských společností v letošním roce vzrostla. Vyplývá to z výsledků analýzy tržních hodnot 300 celosvětově nejvýše hodnocených společností, kterou v půlročním srovnání provedla poradenská společnost Ernst & Young.
V čele žebříčku po půl roce vystřídal čínský ropný a plynárenský gigant PetroChina svého amerického rivala Exxon Mobil. Společnost ČEZ se jako jediná z firem ze střední Evropy umístila mezi nejlepšími 300 podniky, když obsadila 246. místo. Loni na konci roku byla na 208. místě. Do Top 300 se opět nedostal žádný podnik z Polska, Slovenska, Maďarska ani Rakouska.
Velké společnosti: od března lepší situace
Celková tržní hodnota nejdražších společností se za první pololetí letošního roku zvýšila o osm procent, tedy o 1,1 bilionu USD (zhruba 19,7 bilionu Kč). Tato suma odráží pokles trhu cenných papírů v prvním čtvrtletí, ale zároveň postupné zlepšování situace po březnu letošního roku. U první stovky společností přesáhl růst tržní hodnoty v průběhu úvodní poloviny letošního roku hranici šesti procent.
- Ředitel ČEZ Martin Roman: mocný muž, který začíná vadit
- Jeho firma pohlcuje energetické firmy, užívá si zákonů na míru
- Je na vrcholu kariéry a říká: „Nás podporuje 200 poslanců a je to tak správné"
- Nyní nelze vyloučit účelový tlak na jeho pozici, říká obchodní partner Daniel Křetínský
Co se bude díl dát s Martinem Romanem a firmou ČEZ? Čtěte velký rozhovor a profil v pátečních Hospodářských novinách
Zatímco zastoupení společností ze Severní Ameriky zůstává víceméně neměnné, počet evropských firem v žebříčku klesl ze 110 na 95. Počet podniků z Asie přitom za pololetí vzrostl z 63 na 73. V první stovce je propad společností z Evropy ještě dramatičtější, když jejich počet klesl ze 46 na současných 35.
Nástup Číny
Počet společností ze západoevropských států včetně Francie, Německa, Itálie, Španělska a Nizozemí v první stovce žebříčku v průběhu letošního prvního pololetí nadále klesal. Na jejich místa nastupovaly stále silnější podniky z Číny, Velké Británie, Ruska a Brazílie, uvedla Ernst & Young.
ČEZ investuje do stavby plynové elektrárny v Počeradech 20 miliard korun - čtěte ZDE
ČEZ vybírá region, kterému nabídne chytrou elektřinu - čtěte ZDE
Šéf ČEZ Martin Roman zaplatí elitní gymnázium v Ostravě - čtěte ZDE
Tržní hodnota společností v první stovce z pohledu jednotlivých odvětví se za prvních šest měsíců letoška značně změnila. Hodnota akcií energetických podniků se zvýšila o 23 procent, poskytovatelé finančních služeb si polepšili o 40 procent a společnosti zabývající se komoditami zaznamenaly významný nárůst o 81 procent.
Naopak pozice společností, které obchodují se spotřebním zbožím, se v rámci nejlepších 100 společností z hlediska tržní hodnoty zhoršila, podobně jako u subjektů veřejně prospěšných služeb či zástupců těžkého průmyslu.
Společnost Ernst & Young patří mezi celosvětové firmy poskytující odborné poradenské služby v oblasti auditu a daňového, transakčního a podnikového poradenství. Řídící společností je britská Ernst & Young Global Limited, každá ze členských firem má vlastní právní subjektivitu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist