"Jde o to, aby obce nedoplácely na služby, které dělají pro stát. Některé obce doplácejí až 70 procent, což je pro nás nepřijatelné," uvedl k vyčleněným financím Vlasák. Zároveň dodal, že dohody směřují k tomu, aby samosprávy nebyly zatěžovány další byrokracií. "Chceme odložit případné novely zákonů, které by na města přenesly další agendy a poplatky," dodal Vlasák.
Více peněz i pro větší města
Navýšení prostředků by se mělo týkat hlavně menších obcí prvního a druhého typu. Více peněz by ale mohly dostat i větší města. Podle analýzy, kterou si ministerstvo financí nechalo zpracovat od Vysoké školy ekonomické, obce dotují náklady na státní správu zhruba čtyřmi miliardami korun.Výkonný místopředseda svazu Jaromír Jech v neděli řekl, že propad hospodářství odhadovaný v nové makroekonomické prognóze ministerstva financí připraví letos obce o 20 miliard korun, daňové příjmy se jim sníží ze 140 na 120 miliard korun.
Pokles ekonomiky
Ministerstvo financí ještě v dubnu předpokládalo pokles tuzemského hospodářství letos o 2,3 procenta, nynější odhad počítá s propadem o 4,3 procenta.Pondělní diskuse vlády a svazu se týkala rovněž přípravy rozpočtu na příští rok, rozpočtového určení daní, extremismu, nebo herního zákona.
Ministři se mají se zástupci Svazu měst a obcí scházet minimálně jednou do roka. Ukládá jim to dohoda o spolupráci, kterou obě strany uzavřely v roce 2005. Tentokrát se tedy sešli počtvrté.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist