V EU za poslední rok přibylo již více než pět milionů nezaměstnaných. V eurozóně nezaměstnanost v červenci vzrostla na 9,5 procenta z červnových 9,4 procenta a v celé Evropské unii (EU) pak na devět procent z předchozích 8,9 procenta. V eurozóně je tak počet lidí bez práce nejvyšší od května 1999 a v případě EU pak od května 2005. Novináře o tom pondělí informoval Eurostat.

V evropské sedmadvacítce je v současnosti bez práce zhruba 21,8 milionu mužů a žen, přičemž před rokem to bylo o zhruba 5,1 milionu méně. Míra nezaměstnanosti loni v červenci, tedy ještě v době před plným propuknutím hospodářské recese, v eurozóně dosahovala "jen" 7,5 procenta a v celé unii sedm procent. Jen za poslední měsíc přitom v EU přibylo 225.000 nezaměstnaných.

Ekonomové se shodují, že počet lidí bez práce již nestoupá tak rychle jako v uplynulých měsících. "Červencové statistiky ukazují, že nezaměstnanost v eurozóně stoupá pomalejším tempem, ale bude ještě nějaký čas trvat, než se trh práce opravdu vzpamatuje," řekla agentuře Reuters Jennifer McKeownová z Capital Economics.

Podle Howarda Archera z IHS Global Insight současný vývoj ukazuje, že na růst nezaměstnanosti mají pozitivní vliv některá vládní opatření. Bez nich by byl zřejmě rychlejší. "Růst míry nezaměstnanosti je v současnosti omezen vládními opatřeními v několika zemích (především v Německu), zatímco důvěra firem v ekonomiku se citelně zlepšila z březnových nejnižších hodnot. Podniky jsou tak přeci jenom o něco méně odhodlané k rušení dalších pracovních míst," dodal.
 

Ve Španělsku je 18,5 procenta nezaměstnaných

Nejnižší nezaměstnanost statistici zaznamenali v Nizozemsku, kde dosahuje 3,4 procenta. Nejvíce lidí bez práce je naopak ve Španělsku, kde míra nezaměstnanosti činí 18,5 procenta, přičemž v následujících měsících by měla podle ekonomů atakovat hranici 20 procent.

Česko má podle Eurostatu s hodnotou 6,4 procenta sedmou nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii. Jde však o jiný údaj, než ten, který pravidelně uveřejňuje české ministerstvo práce a sociálních věcí. Eurostat totiž používá jinou metodiku.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist