Část akcionářů českých společností si nevyzvedává své dividendy, které jim patří z firemních zisků. Jen u podniků, jako je energetický ČEZ, Česká spořitelna nebo Komerční banka, přicházejí podílníci v součtu o desítky milionů korun ročně. Peníze se vracejí firmám, vyplývá z ankety ČTK.
Obchodní zákoník uvádí, že promlčecí lhůta na výplatu dividend končí po čtyřech letech od chvíle, kdy mohlo být právo na výplatu poprvé uplatněno. Letos tedy propadají dividendy poprvé vyplácené v roce 2005. Z tohoto roku zůstalo ČEZ 16,5 milionu korun nevyplacených dividend a České spořitelně kolem deseti milionů korun. Komerční banka nyní eviduje promlčené dividendy za 14 milionů korun, ale jde o údaj za více let dohromady.
Strach řídí centrální banky: Úroky v Evropě i USA zůstanou nízké - čtěte ZDE
Experti: Ekonomické oživení již přišlo, ale na šampaňské je ještě brzo - čtěte ZDE
"Nevyplacené dividendy jsou součástí nerozděleného zisku minulých let. Výplata dividend akcionářům po termínu čtyř let již není možná," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Ne všude však postupují přísně podle zákona. Pavla Langová z tiskového oddělení České spořitelny uvedla, že spořitelna dividendy vyplácí i po čtyřleté lhůtě. Ovšem jen v případě, že již nebyly příslušné dokumenty zničeny. Komerční banka letos schválila promlčecí lhůtu dokonce na deset let.
Nevyzvednuté dividendy se podle Kříže v drtivé míře rekrutují z řad akcionářů, kteří získali akcie v kuponové privatizaci a příliš se o svůj majetek nestarají. Zapomínají třeba nahlásit změnu adresy. "Všechny akcionáře písemně obesíláme, ale právě vzhledem k tomu, že nenahlásí na Středisko cenných papírů změnu adresy, tak část těchto oznámení se vrací," uvedl Kříž.
Bez informací nemá investice význam
To, že se lidé nestarají o své akcie a připravují se tím zbytečně o majetek, podle analytika firmy Broker Consulting Jana Šimka jen dokládá, že bez dostatečných informací a kvalifikace nemá přímá investice do akcií pro jednotlivého investora příliš velký význam.
Riziku propadnutí dividend z držených cenných papírů lze podle Šimka předejít převedením správy cenných papírů pod obchodníky s cennými papíry. "Ti dividendy připisují automaticky, aniž by majitelé cenných papírů museli sledovat své nároky," poukázal.
Podobně je na tom rakouská Erste Bank. "Dividendy jsou automaticky převedeny na účet, takže žádné opomenuté nebo nevyplacené dividendy nemáme," uvedla mluvčí Erste Bank Hana Cygonková.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist