Americký výrobce počítačových čipů Intel tvrdí, že rekordní pokuta, kterou dostal letos v květnu od Evropské komise, je založena na chybách a omylech. Intel má zaplatit 1,06 miliardy eur (zhruba 26,9 miliardy Kč) za údajné omezování konkurence, ale proti rozhodnutí Bruselu se odvolal k unijnímu soudu v Lucemburku, přičemž obhajobu chce nejspíš postavit právě na chybách v odůvodnění komise. Vyplývá to ze stanoviska americké firmy, které zveřejnila v oficiálním věstníku EU.

Intelu se především nelíbí, že EK v podstatě pokutovala prodejní taktiky společnosti, mezi něž patřily například slevy pro výrobce počítačů na nákup čipů Intel. Americká firma tvrdí, že podobné slevy nejsou ilegální. Brusel přitom dosud uváděl, že to byly právě slevy, které poškodily mimo jiné hlavního konkurenta Intelu, rovněž americkou společnost Advanced Micro Devices (AMD). Intel však trvá na tom, že se komise nepřesvědčila, zda je takové tvrzení pravdivé.

Podle agentury AP Intel tvrdí, že AMD v části období od roku 2000 do roku 2007 svůj podíl na trhu a zisky rovněž zvyšovala. Za slabý odbyt firmy na některých trzích a u některých výrobců počítačů podle Intelu mohou chyby samotné AMD. Kromě toho se Intel cítí poškozen, když údajně nedostal možnost druhého slyšení proti nově vzneseným obviněním v červenci 2008. Americká společnost navíc údajně nemohla nahlédnout do dokumentů, které Evropské komisi poskytla AMD.

Osm let vyšetřování

Pokuta pro Intel je vůbec nejvyšší podniková pokuta vůbec, která představuje 4,15 procenta loňských tržeb amerického podniku. Předcházelo jí osm let vyšetřování. Komise v květnu také nařídila, aby Intel své údajně nezákonné praktiky bezprostředně zastavil.

Porušování pravidel hospodářské soutěže ze strany americké firmy se údajně týkalo především čipů s označením x86 CPU. Firma prý poskytovala výrobcům počítačů slevy za to, že omezí používání konkurenčních čipů. Platila údajně navíc majiteli obřího řetězce s elektronikou MediaMarkt, aby skladoval pouze počítače, které jsou vybaveny čipem Intelu.

Výrobci, kteří na politiku americké firmy přistoupili, přitom patří k největším producentům osobních počítačů. Slevy získával Acer, Dell, Hewlett-Packard, Lenovo a NEC. Analytici uváděli, že nález komise může přimět americké úřady, aby vůči Intelu zakročily také. Firmu teď vyšetřuje Federální obchodní komise (FTC) a úřad státního zástupce v New Yorku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist