Obchodní politika, kterou nyní prosazuje americký prezident Barack Obama a demokraty ovládaný Kongres, v USA údajně ohrožuje existenci až 585.000 pracovních míst. Vyplývá to ze studie, kterou si nechala vypracovat americká Obchodní komora.
Bez práce je přitom v USA nejvíce lidí za posledních 26 let, když v srpnu míra nezaměstnanosti vyskočila na 9,7 procenta. Jen během srpna ubylo 216 pracovních míst. Od začátku recese na konci roku 2007 přišlo o místo celkem 6,9 milionu Američanů.
Vysoká nezaměstnanost má negativní dopad na spotřebitelskou důvěru a snižuje domácí poptávku. To naznačuje, že oživení největší světové ekonomiky bude pouze pomalé. Spotřebitelské výdaje se na ekonomické aktivitě USA podílí více než dvěma třetinami.
Obama: Naše politika zlepšuje celou ekonomiku
Obama ale shodou okolností v úterý hovořil k zaměstnancům automobilového sektoru a těm řekl, že jeho politika jim pomáhá a díky jeho kabinetu se prý zlepšuje stav celé ekonomiky.
Studie pro obchodní komoru ale říká něco jiného. Většina ztracených pracovních míst je prý výsledkem neschopnosti americké vlády schvalovat obchodní dohody, studie ale cituje i takzvaný program "Buy American".
Jeho smyslem je přesvědčit Američany a americké firmy, aby nakupovali americké zboží, a pomohli tak ekonomice lépe překonat krizi. Některé země se ale vůči takovému přístupu brání odvetnými kroky.
"Vaše přežití a úspěch naší ekonomiky závisely na tom, že zajistíme, aby se americký automobilový sektor znovu postavil na nohy," řekl mimo jiné Obama zaměstnancům automobilky Chevrolet u příležitosti návštěvy města Lordstown v Ohiu.
Obama varoval Wall Street před opakováním chyb z minulosti - čtěte ZDE
Bílý dům zvažuje prodej svého třetinového podílu v Citigroup - čtěte ZDE
Z výrobní linky, u které prezident stál, sjíždějí modely Chevrolet Cobalt. Ty patří k jedněm z nejoblíbenějších vozů, které si lidé kupovali v rámci programu šrotovného. O tento program se rovněž zasadil Obama se svými lidmi.
Čeká se na smlouvy s Kolumbií a dalšími zeměmi
Zhruba 383.400 ztracených pracovních míst, tedy skoro dvě třetiny, studie připisuje neschopnosti Kongresu schválit obchodní smlouvy s Kolumbií a Jižní Koreou. Obama tyto smlouvy během loňské prezidentské kampaně odmítal, ale slíbil, že jakmile se podaří vyřešit výhrady, které mají někteří jeho kolegové z demokratické strany, zasadí se o schválení smluv.
Smlouva o volném obchodě mezi USA a Kolumbií byla podepsána skoro před třemi lety, konkrétně v listopadu 2006, podobná dohoda s Jižní Koreou je z července 2007. Smlouvu s Panamou Obama také ještě neposlal k hlasování v Kongresu.
Studii připravila konzultační společnost Trade Partnership Worldwide, která se specializuje na odhady dopadů obchodní politiky vlád. Za zdroj potenciální ztráty pracovních příležitostí studie označila zmíněný program "Buy American", který Kongres schválil začátkem letošního roku.
Pokud jiné země sáhnou k odvetě a zakážou americkým firmám účast byť jen na jednom procentu aktivit v rámci svých podpůrných programů, ve Spojených státech to může znamenat čistou ztrátu až 176.800 pracovních míst. Pokud by další země odvetu zpřísnily, bude prý ztráta pracovních míst ještě vyšší.
Dalších zhruba 25.600 pracovních míst je podle studie v ohrožení kvůli neschopnosti vlády vyřešit spor, který Spojené státy vedou s Mexikem a který se týká omezení jízdy mexických kamionů do USA.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist