Česká spořitelna začne od příštího pondělí lidem nabízet úrokové zvýhodnění jednoho procentního bodu na polovinu hypotéky. Sazba dvoumilionové hypotéky splatné za dvacet let a při fixaci na pět let se tak může dostat na úroveň 4,69 procenta.

Banka na to vyčlenila půl miliardy a v případě potřeby slibuje další peníze „přisypat“. „Je to náš příspěvek na oživení ekonomiky i hypotečního trhu, i když to nebude třeba hned,“ řekl včera šéf ČS Gernot Mittendorfer.

Konkurenční banky vidí v nové nabídce spořitelny dobrý marketingový tah, který ale hypotečnímu trhu moc nepomůže. „To může až uzdravení ekonomiky a obnovení zájmu o nákup nemovitostí,“ říká například Tomáš Drábek z UniCredit Bank.

I když jsou hypotéky kvůli krizi v útlumu – za 1. pololetí si je vzalo asi 26 tisíc lidí, zatímco před rokem 33 tisíc a předloni dvojnásobek, někteří Češi bydlení musí i nyní řešit. Boj bank o klienty proto zesiluje. Se zlevněním hypoték přišly už Komerční banka, Hypoteční banka, Volksbank, UniCredit Bank a GE Money.

Kvůli řadě omezeni se lavina zlevňování nečeká

Nejvýhodnější aktuální sazby bank na trhu (5-letá fixace)

Banka

UniCredit
Volksbank
GE Money
Hypoteční banka
Česká spořitelna
Komerční banka

Sazba (v %)

od 4,99
od 4,94
od 4,99
od 5,09
od 5,19
5,29

Největší tuzemská banka pro drobné klienty nabídne jednoprocentní úrokovou dotaci na polovinu hypotéky. Z reakcí konkurentů ale zatím nic nenasvědčuje, že krok České spořitelny strhne lavinu zlevňování hypoték. Nabídka spořitelny totiž navíc obsahuje řadu omezujících podmínek, například upsání bance na 20 let či povinné pojištění schopnosti splácet.

„Je to akce ve smyslu nechci slevu zadarmo. Podmínka uzavřít k hypotéce pojištění a zavázat se na dvacet let, že nezměníte banku, to z toho takový festival pro klienty nedělá. To, co klienti získají, jim smažou náklady na pojištění,“ řekl HN Jan Sadil, šéf Hypoteční banky, která je lídrem trhu nových hypoték.

Podobně se tváří i další banky. „Zvýhodnili jsme krátké fixace a dali jsme si závazek, že na opakované fixace nebudeme dávat méně výhodné podmínky než novým klientům. Klientům umožníme odchod jinam,“ reagoval Tomáš Drábek, šéf financování nemovitost Unicredit Bank. Ta má aktuální minimální úrok na jednoleté fixace 4,4 procenta. Klienti se tak v této bance můžou dostat na stejně výhodnou hypotéku jako ve spořitelně. Musí si ale zřídit také pojištění a mít v bance osobní účet a kreditní kartu.

Za novou hypotékou spořitelny stojí podle finančníků snaha zvýšit svůj tržní podíl. „Spořitelna se tím snaží vrátit
na výsluní, ale klienti jsou dnes vybíraví, šetří. Žádnou revoluci na trhu tím proto nezpůsobí,“ říká Libor Ostatek z poradenské společnosti Golem Finance. .

Podmínky jsou nejasné

Jednoprocentní úrokové zvýhodnění nové hypotéky je na polovinu úvěru do výše tří milionů korun. Fixace musí být na pět let, minimální splatnost 20 let a klient si musí od ČS koupit pojistku za několik set korun měsíčně. Podle bank ale většina klientů teď takovéto pojištění hypotéky stejně vyžaduje.

Modelový příklad zvýhodněné hypotéky ČS

Výše: 2 miliony korun
(splatnost 20 let, fixace pět let

Indiv. úrok: 5,39 % *

Sleva pro klienta ČS: -0,10 %

Sleva za pojištění schopnosti splácet: -0,10 %

Zvýhodnění: -1,0 % na polovinu úvěru, reálně je to tedy -0,5 % na celý úvěr

Výsledná zvýhodněná
úroková sazba:
4,69 %

původní splátka: 13 718 korun

dotovaná splátka: 12 930 korun

úspora na splátce: 788 korun

úspora za pět let: 43 280 korun

* pozn.: měsíční splátka pojištění proti neschopnosti splácet zahrnující smrt, úraz či dlouhodobou nemoc je 666 korun, poplatek včetně pojištění proti ztrátě zaměstnání je o sto korun vyšší

Nová nabídka hypotéky je i podle finančních poradců sporná v podmínce minimálně 20leté splatnosti. Když klient po celou tuto dobu v ČS nezůstane, bude muset bance vracet úrokové zvýhodnění. „Dát takovou částku dohromady, může být pro některé klienty při přechodu do jiné banky svazující,“ domnívá se Ostatek.

Zatím není jasné, co všechno bude muset klient vracet. Například u vzorového příkladu hypotéky na dva miliony spočítala spořitelna úsporu pro klienta za první pětiletou fixací na 43 280 korun. Podle mluvčí ČS Kristýny Havligerové banka ale při odchodu v dalším období nebude vyžadovat vrácení úrokové úspory od začátku splácení. „Když se klient rozhodně odejít například po sedmi letech splácení, budeme chtít vrátit jen úrokové zvýhodnění za druhé fixační období. Zároveň zvážíme, zda to bude v plné výši. V případě smrti nebo dalších problémů klienta budeme postupovat individuálně,“ uvedla Havligerová.

Spořitelna jako první z bank předloni zpřísnila podmínky hypoték a její podíl v nových úvěrech začal klesat. Vloni činil už jen 15,9 procenta a předběhly ji tak Hypoteční banka, Komerční banka i Raiffeisenbank.

Největší růst hypoték zaznamenala ČS v letech 2001 až 2004, kdy rovněž přišla se zvýhodněním hypoték. V té době, kdy se úroky pohybovaly kolem 8 procent, nabídla lidem tříprocentní dotaci na polovinu úvěru. Ale bez dalších podmínek. Ostatní banky pak šly s úroky rychle dolů.