Pražská burza zahájila nový týden poklesem. Hlavní index PX ztratil 1,36 procenta na 1139,9 bodu. Ztratily především akcie společností ČEZ, CME a Unipetrol. Mírné zisky si naopak připsaly cenné papíry Erste Bank, ECM a Telefóniky O2.

Podle Josefa Němého z investičního bankovnictví Komerční banky toto pondělí po celém světě burzy klesají, když investory trápí otázka, zda nebyl růst předchozích měsíců příliš rychlý. "Pražská burza dnes následuje svět a index PX klesá. V souladu se západoevropským vývojem to lze přičíst energetickým a bankovním titulům," dodal Němý. Cenné papíry energetické společnosti ČEZ ztratily 2,59 procenta na 884,50 koruny. Petrochemický holding Unipetrol klesl o 4,34 procenta na 141,40 Kč. Ztráty si připsala také Komerční banka, která si pohoršila o 2,54 procenta na 3460 korun.

Hluboko v poli poražených skončila také mediální společnost CME, které podle Němého neprospělo snížení doporučení ze strany tuzemského brokera a zřejmě ani spekulace o možném nákupu většinového podílu v bulharské televizní stanice bTV. Akcie CME ztratily 5,45 procenta na 625 korun.

Středa: Pražská burza posílila. Nejvyššího růstu dosáhly akcie CME - čtěte ZDE

Naopak mírné zisky si připsaly cenné papíry rakouské banky Erste, které si polepšily o 0,41 procenta na 736 Kč. Developer ECM si připsal růst o 0,27 procenta na 371 korun a operátor Telefónica O2 vzrostl o 0,23 procenta na 437 Kč.

V systému pro nejlepší akcie SPAD byly uzavřeny obchody za více než 2,2 miliardy korun. Z okolních středoevropských trhů v pondělí všechny klesaly. Nejvíce ztratil budapešťský BUX, který klesl o 1,86 procenta. Vídeňský ATX odepsal 1,30 procenta a varšavský WIG 20 ztratil 0,40 procenta.

kys vju
 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru