Ruský premiér Vladimir Putin vyzval automobilku Renault, aby poskytla finanční pomoc problémové automobilce AvtoVAZ nebo snížila svůj podíl ve firmě. Renault vlastní v ruské firmě 25 procent akcií.

V letošním roce pak zaznamenal prudký pokles poptávky po svém modelu Lada. Minulý týden firma oznámila, že kvůli snížení nákladů propustí čtvrtinu zaměstnanců.

Putin upozornil, že ruská vláda již poskytla v letošním roce AvtoVAZ úvěry v objemu stovek milionů dolarů, čímž chrání i zájmy Renaultu. "Buď se Renault bude podílet na financování podniku nebo se budeme s ním muset dohodnout na rozdělení podílu," uvedl Putin.

Mluvčí Renaultu Axelle de Ladonchampsová uvedla, že firma nebude zatím zprávu komentovat. Upozornila však, že Renault do ruské automobilky investoval jednu miliardu USD, tedy asi 17,4 miliardy korun.

Renault koupil čtvrtinový podíl za jednu miliardu USD v roce 2008. Podle ruských zákonů podíl 25 procent nebo více dává firmě právo zablokovat rozhodnutí představenstva. Dalších 25 procent vlastní státní konglomerát Russian Technologies a stejný podíl patří i investiční bance Troika Dialog. Zbývající akcie se obchodují na trhu.

Vláda plánuje jednat o situaci automobilky, která rovněž požádala o úvěr 12 miliard rublů (téměř sedm miliard Kč) na platbu kompenzací pro propuštěné, 6. října. Putin dodal, že nastal čas, aby se do jednání o budoucnosti automobilky zapojil i Renault, napsaly agentury AP a Reuters.


Ruský automobilový trh ještě loni aspiroval na to stát se největším automobilovým trhem v Evropě. V letošním roce však poptávka po automobilech v zemi klesla o více než polovinu. Rozsáhlá propouštění a snižování mezd v důsledku hospodářské a finanční krize nutí řadu Rusů omezovat výdaje. Prodej aut tlačí dolů rovněž neochota bank poskytovat úvěry. Rusko proto chce zavést vlastní systém šrotovného.