Česká národní banka (ČNB) by uvažovala o intervenci na devizovém trhu s cílem oslabit korunu, pokud by česká měna nadále pokračovala v růstu. V rozhovoru pro agenturu Reuters to v pondělí řekl guvernér banky Zdeněk Tůma, který se účastní výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Istanbulu.

Tůma dodal, že ČNB o intervenci a dalších možných opatřeních jednala na svém posledním zasedání 24. září. Zároveň  nicméně upozornil, že ČNB není velkým příznivcem intervencí.

Koruna po Tůmových výrocích oslabila proti euru z 25,45 na 25,52 Kč/EUR, později svoje oslabení mírně korigovala. "Je to sice pár haléřů, ale na tak mírná slova byla reakce koruny vcelku významná," řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.  K dolaru oslabila o pět haléřů na 17,45 Kč/USD, vyplývá z údajů Patria Online.

 KURZOVNÍ LÍSTEK K 05.10.2009
  EMU EUR 25,493 0,351%  
  USA USD 17,435 -0,023%  

Guvernér ČNB dodal, že banka by v případě pokračujícího růstu koruny zvažovala všechny možnosti, včetně snížení úrokových sazeb. To již v sobotu také naznačil viceguvernér centrální banky Miroslav Singer v rámci svého vystoupení na investorském semináři banky JP Morgan.

Právě Tůma se Singerem byli na posledním jednání bankovní rady (24. září) jediní dva členové bankovní rady, kteří hlasovali pro snížení sazeb o 0,25 procentního bodu až na hladinu jednoho procenta.  Ostatní členové bankovní rady však byla pro ponechání úroků beze změny.

Centrální banka naposledy změnila základní úrokovou sazbu v srpnu, kdy ji snížila o čtvrt procentního bodu na rekordní minimum 1,25 procenta. "Otázkou je, zda jsme schopni uvolnit měnovou politiku jiným způsobem než snížením úrokových sazeb," řekl Tůma. Dodal, že jednou z možností je právě intervence na devizovém trhu.

Tůma dále uvedl, že koruna představuje jedno z největších rizik pro ekonomiku a jen těžko si dovede představit, že by nová listopadová prognóza z dílny ČNB mohla revidovat prognózu inflace v horizontu jednoho roku nahoru. Podle analytika Jiřího Škopa bude nová prognóza z ČNB revidována dolů jak pro HDP v letošním roce, tak pro inflaci. "V souladu s touto revizí by pak centrální bankéři měli přistoupit ke snížení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu," dodal.