ČR ze svého rozpočtu nepodpoří producenty mléka, přestože Evropská komise nejspíš v následujících dnech povolí, aby vlády dočasně dotovaly farmáře až 15 000 eury (asi 382 000 Kč). Novinářům to toto pondělí řekl český ministr zemědělství Jakub Šebesta. Podle něj je však možné, že některé státy této podpory využijí. ČR a další země si však podobnou pomoc dle něj nemohou dovolit.

Nyní je možné, aby státy pomohly jednotlivým farmám 7000 eury (zhruba 178 000 korun) na tři roky. Evropská komise ovšem tuto pomoc plánuje v nejbližší době zvýšit až na 15 000 eur na dva roky. Jde o reakci na přetrvávající krizi v mlékárenském sektoru, kterou v uplynulých měsících doprovázel prudký propad výkupních cen mléka.

Češi se s řadou dalších zemí proti podobnému navýšení postavili, ale tento krok může Brusel učinit bez ohledu na názor členských států. Odpůrci opatření se domnívají, že by dotace ze státních pokladen mohly ohrozit konkurenceschopnost zemědělců především z chudších členských států EU, které si nemohou dovolit ze státní pokladny vydat velké finanční částky.

ČR navíc znevýhodňuje tradičně značná velikost farem, pro něž podpora v řádů stovek tisíců korun nemá takový význam jako pro malé farmy v jiných zemích. "Tam jsme se s mnoha zeměmi postavili proti tomu. To není evropské řešení. To je řešení, které se přenáší na národní úroveň. Je obava z toho, že by vznikaly ještě daleko větší rozdíly," dodal Šebesta.

Mléko jako sud s prachem: Jednání o dotacích bude hodně výbušné - čtěte ZDE

Nad budoucností je dosti otazníků

Ministři zemědělství se nicméně shodli, že na zasedání 19. října v Lucemburku přijmou další krátkodobá opatření, která mají pomoci zlepšit situaci na trhu s mlékem. EU mimo jiné plánuje další prodloužení intervenčních nákupů mléka a mlékárenských výrobků, zvýšení cen u intervenčních nákupů či rozšíření dotací na školní mléko i na další mlékárenské produkty.

Nad dlouhodobými opatřeními, která by měla situace v celém sektoru stabilizovat, ale zatím visí celá řada otazníků. Členské státy podpořily návrh Evropské komise na vznik expertní komise, která by měla připravit další opatření, tentokrát však střednědobá a dlouhodobá. "Bude mít přesné zadání bodů, které má projednat," řekl Šebesta.

Pondělní jednání v Bruselu provázela bouřlivá demonstrace několika tisícovek zemědělců z celé Evropské unie. Farmáři zapalovali pneumatiky, vrhali lahve po policistech a vylévali mléko před budovu Rady EU, jejíž hlavní vchod ochranka raději uzavřela. Otázka ovšem je, zda je výsledek dnešních jednání uspokojí. Žádají totiž snížení mléčných kvót v EU o pět procent, což členské země odmítají. Kvóty naopak letos vzrostly o dvě procenta a mají růst až do roku 2015 o jedno procento ročně, dokud nebudou právě v roce 2015 úplně zrušeny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist