Britská banka Royal Bank of Scotland (RBS) zvažuje prodej více než deseti procent svých poboček v Británii, aby se tak vyhnula problémům s Evropskou komisí kvůli státní pomoci pro banku. Uvedla to ve středu agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený se situací. Žádné rozhodnutí podle zdroje nepadlo. RBS, Evropská komise i britské ministerstvo financí se ke zprávě odmítly vyjádřit.

Evropská komise požaduje po bance, aby se zbavila části svých poboček jako náhrady za miliardy liber, které získala banka od státu, když se kvůli finanční a úvěrové krizi dostala do tíživé finanční situace. Stát nyní vlastní v RBS 70 procent.

Banka by mohla prodat 312 svých poboček vedených pod značkou RBS v Anglii a Walesu. Značkové pobočky RBS banka využívá hlavně pro služby drobného bankovnictví. Další značkou banky je NatWest, těchto poboček se prodej podle zdroje nemá týkat. Celkem má RBS v zemi 2279 poboček, z toho většina je značky NatWest.

Obtížné najít kupce pro pobočky

Analytici upozorňují, že pro banku bude zřejmě obtížné najít kupce pro své pobočky. Tradičními zájemci o tento majetek bývaly zahraniční banky, ty se však kvůli krizi z Británie spíše stahují. Očekává se také nárůst nabídky poboček k prodeji, protože část své sítě kvůli nařízení Evropské komise musí prodat rovněž Lloyds Banking Group.

RBS prohloubila v prvním pololetí ztrátu na 1,04 miliardy liber (zhruba 28,9 miliardy Kč) z loňských 827 milionů liber. Tržby ale meziročně vzrostly o 58 procent na 21,84 miliardy liber.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru