Americká banka Goldman Sachs hospodařila ve třetím čtvrtletí s čistým ziskem 3,19 miliardy dolarů (asi 55,5 miliardy Kč). Proti stejnému období loni je to nárůst asi o 277 procent a je to lepší výsledek, než čekali analytici. Banka ale za růst zisku vděčí hlavně obchodování s dluhopisy a zisky z investiční aktivity společnosti.

Pro Wall Street stejně jako v případě středečních výsledků konkurenční banky JPMorgan znamenal výsledek pozitivní překvapeni. První reakce trhu na výsledky Goldman Sachs ale nebyla příznivá. Akcie po zveřejnění výsledku oslabily asi o v předobchodní fázi o 3 procenta.

Zisk na akcii vzrostl na 5,25 dolaru, zatímco před rokem činil 1,81 USD. Analytici v anketě agentury Thomson Reuters v průměru počítali se ziskem na akcii 4,24 USD. Po odečtení prioritních dividend celkový čistý zisk ale činil 3,03 miliardy dolarů.

Ve třetím čtvrtletí měla banka výnosy 12,37 miliardy dolarů, což je o 105 procent více než před rokem, ale zhruba o deset procent méně než ve druhém čtvrtletí. Podle Patria Online se navíc americký investiční dům nechal slyšet, že "sleduje růst v některých sektorech".

Goldman Sachs ale také uvedl, že na výplatu prémií vyčlení dalších asi 5,4 miliardy dolarů, takže celková částka určená na tyto účely se zvýší na 16,8 miliardy USD (asi 292,1 miliardy Kč).

Za první pololetí Goldman vyčlenil na prémie v průměru 5,7 miliardy dolarů na jedno čtvrtletí. To je skoro polovina jeho celkových výnosů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru