Více než polovina Čechů, přesněji 53 procent, pravidelně spoří. Přednost mají konzervativní produkty, jako jsou spořicí účty nebo termínované vklady. Pro Čechy je také důležitý stabilní výnos. Polovina lidí by proto v případě investování dala přednost produktu s pevným výnosem, vyplývá z průzkumu zpracovaný pro ČSOB.

Preference lidí tak naznačují, že se situace na trhu zklidňuje a ukládání volných prostředků do fondů, nebo i jiných dlouhodobějších nástrojů, je pro Čechy stále zajímavé.

Nejvyšší procento měsíčních „střádalů“ je přitom mezi muži a lidmi s čistým měsíčním osobním příjmem mezi 30 až 40 tisící korun. Čtvrtletně si zase častěji spoří lidé do 24 let a ženy.

Výhodnost uložení peněz

Výhodnost uložení svých peněz si pravidelně kontroluje je 36 procent lidí. Více jich najdeme mezi těmi, kdo žijí v manželském svazku, nebo s osobním příjmem přesahující 50 000 korun měsíčně. Je však pravdou, že téměř polovina Čechů si výhodnost uložení svých peněz kontroluje alespoň jednou za čas.

Výzkumy také ukázaly, že až třetina dotázaných by byla ochotna investovat více než 20 procent svých úspor. K investicím by většině stačil stabilní, ne přehnaně vysoký úrok, který by ale neznamenal vysoké riziko.

„Z klientského chování z posledního roku je možné vyčíst, že lidé v současné době oceňují především jistotu ochrany vkladu a pak také stabilní výnos. To mohou najít například v podobě zajištěných fondů nebo fondů peněžního trhu," uvedl  výkonný manažer segmentu Spoření a investice ČSOB Pavel Kratochvíl.

Investice s vysokým rizikem nejsou tabu

Podle výzkumů je mezi Čechy až desetina lidí, kteří by investovali dokonce i s vysokým rizikem nebo s vědomým možné ztráty, pokud by měla vidinu opravdu vysokého výnosu. „Potěšující v tomto ohledu také je, že více než polovina dotázaných by při výběru vhodného způsobu investování vzala na pomoc správce investičního fondu, než aby sama hledala, jak peníze zhodnotit,“ doplňuje Pavel Kratochvíl.

V celkové české populaci zůstává v reálném zhodnocování peněz většina lidí stále u konzervativních nástrojů zhodnocování peněz, jako jsou spořicí účty, nebo termínované vklady. Další způsoby zhodnocování peněz však budou i pro ně v budoucnu zajímavé.

Již nyní je například mezi lidmi s disponibilními prostředky nad 300 000 korun skoro jedna třetina těch, kdo mají své peníze uložené v nějakém podílovém fondu. Téměř pětina z nich pak má prostředky v zajištěných fondech. A konkrétní cenné papíry – tedy akcie nebo dluhopisy - drží více než pětina dotázaných s těmito disponibilními prostředky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist