Každý futures kontrakt má svůj termín dodání, který má každé podkladové aktivum individuální. Například kukuřice má pět měsíců dodání – březen, květen, červenec, září a prosinec.
Tyto měsíce jsou dány historicky a na některá podkladová aktiva může v průběhu času kontraktních měsíců přibývat, či naopak ubývat. Se všemi neuzavřenými kontrakty se dá obchodovat současně, přestože nejvíce likvidní je vždy ten nejbližší.
S aktuálním kontraktem se přestává obchodovat vždy třetí pátek v daném kontraktním měsíci. Jestliže otevřená pozice v aktuálním kontraktu není uzavřena do stanoveného dne (LND – Last Notice Day), broker ji uzavře automaticky. Tomuto dni ještě předchází upozornění (FND – First Notice Day), že daný kontraktní měsíc se brzy přestane obchodovat a pozici je nutné uzavřít co nejdříve. Rychle totiž klesá likvidita kontraktu a může se stát, že se pozici podaří uzavřít jen za daleko nižší ceny, než by tomu bylo v případě dřívějšího uzavření pozice.
Tabulka: Futures kontrakty na kukuřici na chicagské komoditní burze do prosince 2012 (Last = aktuální cena)
Zdroj: CME Group
Zajímavé je, že každý kontraktní měsíc se prodává za jinou cenu, přičemž za normální situace je vždy kontrakt se vzdálenějším měsícem dodání dražší. Tento jev se nazývá „contango“ a je způsoben náklady s uložením komodity až do měsíce dodání. Při akutním nedostatku komodity ale může dojít k opačnému jevu tzv. „backwardation“, kdy aktuální kontraktní měsíc je dražší než následující měsíce. Obchodování v této situaci na trhu už vyžaduje určité zkušeností a začátečníkům se doporučuje takovým trhům vyhnout. Alespoň do té doby než se situace stabilizuje.
U futures kontraktů, kde není podkladové aktivum komodita ale měnový pár či index, nehrají samozřejmě náklady s uložením žádou roli. Tady se promítá aktuální tržní sentiment a očekávání. Proto lze na ceně futures (ale i opcí!) sledovat nálady trhu a odhadovat budoucí vývoj.
S některými podkladovými aktivy lze obchodovat ve formě mini-sized kontraktů. Ty jsou určeny speciálně pro malé obchodníky, kteří mají omezené finanční možnosti. Výhodou jsou daleko nižší marginy, než u standardních kontraktů. Nevýhodou je nižší likvidita, ale pokud se obchoduje aktuální kontraktní měsíc, neměl by ani s těmito typy kontraktů být problém.
Kde lze obchodovat futures
Futures se obchodují pouze na burzách. V České republice existují komoditní burzy, ale s velmi omezenou nabídkou produktů a nízkou likviditou. Největší komoditní burzy, Chicagská komoditní burza CBOE a newyorská komoditní burza NYMEX, se nacházejí v USA a lze na nich obchodovat elektronicky z pohodlí domova. Každý pracovní den lze v Chicagu uzavírat obchody na obiloviny, dobytek, mléčné produkty, dřevo, komoditní a akciové indexy a tzv. softs, což jsou kakao, kafe, bavlna a cukr. V New Yorku lze obchodovat energie a kovy.
Je důležité zmínit, že pro samotné obchodování není až tak podstatné, co se kde obchoduje. Přestože ceny stejných komodit se mohou na různých burzách lišit, rozdíly nejsou pro malého obchodníka podstatné. Brokeři obvykle nabízejí svoji obchodní platformu, kde stačí pouze najít příslušný instrument, označit tlačítko „koupit“ či „prodat“ a o veškerou realizaci pokynu na kterékoliv burze se stará broker za předem dohodnutých poplatků.
Futures kontrakty také lze obchodovat prostřednictvím derivátových instrumentů CFD (Contract For Difference). Obchoduje se s nimi na mimoburzovních trzích a jsou pevně navázány na podkladové aktivum, v našem případě na futures určitého kontraktního měsíce. Výhodou je vysoká likvidita a obchodování od 0,01 lotu, což je zvláště výhodné pro investory s nižším kapitálem, kteří by si nemohli dovolit obchodovat samotné futures kvůli vysokým marginům.
Než se do toho pustíte
Nikde se nevydělávají peníze jednoduše a bez rizika, a to platí i pro futures kontrakty. Nedoporučuje se začínat investováním do komodit. Zájemce by měl mít alespoň základní znalosti finančního trhu a zkušenosti s obchodováním akcií či s podílovými fondy, než se vrhne do světa pákových produktů. Důležitým aspektem je obchodovat otestovanou strategii na historických datech alespoň dva roky zpátky. Další informace o možných strategiích a využití sezónních vlivů si řekneme v dalším dílu seriálu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist