Zatím žádná energetická firma na světě nevypsala soutěž o tak velkou zakázku, jako je dodávka nových jaderných reaktorů pro ČEZ. Ta hledá výrobce nejen pro dva nové bloky v Temelíně. Kromě něho plánuje až tři další reaktory - v Dukovanech a v plánovaných elektrárnách v cizině.

Vítěz nebude znám dřív než koncem roku 2011. Jenomže už teď obří projekt budí pozornost.

Kdo dožene Rusy?

Za své firmy začínají u českých politiků, členů vlády i úředníků lobbovat mocní státníci.

Už před měsícem se ruský vicepremiér Alexandr Žukov přimlouval za Atomstrojexport, minulý týden zase v Praze kvality Westinghousu vychvaloval viceprezident Joe Biden. Tyto tlaky s časem porostou a nejsilnější budou zhruba za rok.

Šéf útvaru pro výstavbu jaderných elektráren ČEZ Petr Závodský tvrdí, že výběr dodavatele je plně v kompetenci firmy. Ve hře ale ani zdaleka nebudou jen cenové či technické parametry.

"Úvahy o tom, že by se vzala v potaz jen komerční stránka věci, jsou mimořádně nebezpečné, musíme vidět i geopolitické souvislosti," varuje šéf Strany zelených Ondřej Liška, podle něhož nová technologie nesmí zvýšit energetickou závislost České republiky na Rusku.

Podobně mluví i další čelní politici. Přesto je v nadcházející soutěži Kremlem ovládaná ruská firma Atomstrojexport považována za favorita. Velké šance má podle znalců trhu i americký Westinghouse a francouzská Areva, případně Atmea, což je společný projekt Arevy a japonského Mitsubishi . Co favoriti kromě samého reaktoru mohou nabídnout?

Favorité soutěže

AtomstrojWestinghouseArevaMitsubishiAtmeaKHNP
 

Jak Rusové, tak Američané už vyhlásili, že v případě svého vítězství dají 50 - 60 procent subdodávek českým firmám. "O podobných možnostech mne už před měsícem ujišťovali ruský vicepremiér i americká chargé d'affaires," líčí ministr průmyslu Vladimír Tošovský.

O pravých lákadlech se ale na veřejnosti nemluví. Daleko větší váhu při rozhodování může mít fakt, že státní ruský Atomstrojexport má v zádech sesterské státní podniky, především Gazprom. ČEZ se chystá v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku i dalších státech stavět plynové elektrárny. Dostane-li od Rusů slevu na plyn, bude to vážný argument.

 

Martin Roman, šéf ČEZ

Já chci, aby se dál zvedala hodnota ČEZ. Smysluplné je stavět nové zdroje - Temelín, Dukovany, plynové elektrárny, obnovitelné zdroje - a pořizovat aktiva ve střední Evropě za dobrou cenu.

Nabídka má ovšem úskalí: mohla by ještě zvýšit závislost evropské energetiky na ruském plynu. Kdyby Rusové získali kontrakt na nové jaderné bloky, budou navíc dominantním dodavatelem českého plynu i ropy, budou držet z velké části pod kontrolou i jadernou energetiku. I když to lidé z ČEZ vylučují, ruská technologie by mohla při budoucím jednání o dodávkách jaderného paliva zvýhodňovat opět ruskou firmu Tvel, která má se zásobováním ruských reaktorů zkušenost. Právě v Temelíně se ukázalo, že kombinace ruských reaktorů s americkými palivovými články může představovat problém.

 

Se slušnou doprovodnou nabídkou mohou přijít i konkurenti. Spolupráce s Westinghousem může být doprovázena pomocí Američanů s českým vstupem do transalpského ropovodu TAL. To by Česku umožnilo vyvázat se alespoň částečně ze závislosti na dodávkách ropy z Ruska. Bez šancí není ani francouzská politika. "Prezident Sarkozy by určitě dokázal přes Evropskou unii zatlačit na Rakousko, aby proti dostavbě Temelína neprotestovalo," řekl HN jeden z expertů na evropský energetický trh.

Nejméně šancí dávají odborníci v této fázi uchazečům z Asie, hlavně proto, že v Evropě nejsou s jejich výrobky zkušenosti. Korejská KHNP staví pouze doma, podle zdrojů z ČEZ komunikuje s českými investory zatím nejméně ze všech výrobců požadovaných reaktorů a není vůbec jisté, že má o soutěž zájem. Japonská Mitsubishi kromě domácího trhu dodává jen do USA.

Cena může narůstat

 

Rekordní soutěž

2011

Zhruba za rok a půl by ČEZ měl mít definitivní nabídky uchazečů.
Na konci roku 2011 by měl být vybrán vítěz.

500 miliard korun

Až na takovou částku se může vyšplhat cena celého kontraktu, pokud ČEZ svěří vítězi kromě Temelína i další elektrárny.

Při posuzování jednotlivých nabídek budou určitě hrát roli i zkušenosti z právě probíhajících projektů. Ty mohou být varovné: například stavba elektrárny Olkiluoto ve Finsku, kam dodává Areva, se prodražila z původních 3 miliard eur na 5,3 miliardy. Cena přitom pořád není konečná. Elektrárna měla být už letos v provozu, hotova ale bude nejdříve za tři roky. Podle Závodského finské potíže způsobila nepřipravenost a málo zkušeností s podobnými stavbami. "Finskou zkušenost určitě zohledníme. Kromě toho budeme od všech uchazečů vyžadovat, aby nám doložili stav svých projektů, abychom se nemuseli rozhodovat jen na základě nabídek, ale skutečného stavu," říká Závodský. Poučit se ČEZ přitom může nejen v Evropě, kde se stavby jaderných elektráren rozbíhají, ale i v USA, kde se nyní připravuje přes 30 nových jaderných bloků ve dvaceti lokalitách, či v Číně, kde stavějí prakticky všechny firmy, jež mohou mít zájem o české dodávky.

Temelín 2025
Takto by měl podle představ ČEZ vypadat Temelín zhruba za patnáct let. Ke stávajícím čtyřem věžím by měly přibýt další čtyři. Na ně i na další dva bloky je v Temelíně připraveno místo už dávno - počítal s nimi už původní projekt ze 70. let.
(Vizualizace: ČEZ)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist