Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 1,25 procenta. Informoval o tom mluvčí ČNB Marek Petruš.

Jednání bankovní rady ČNB se účastnilo všech sedm jejích členů. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je v současnosti na dosud nejnižší historické hodnotě.

"Vzhledem k nízké inflaci je rozhodnutí ČNB ponechat úrokové sazby na současné úrovni rozumné a bude inflaci k cílovému pásmu stimulovat např. devizovými operacemi. Nízká úroková sazba pomáhá ekonomickému vývoji," uvedl Stanislav Beran, specialista AWD.

Verdikt centrálních bankéřů dal impuls korun, aby začala posilovat. Krátce po oznámení ČNB koruna skokově posílila o 20 haléřů a podle serveru Patria Online se krátce ocitla pod 25,80 Kč za euro. Obdobně zareagoval i dolarový kurs, kde se koruna krátce podívala pod 17,33 Kč/USD.

Analytici krok očekávali

Většina analytiků odhadovala, že úrokové sazby zůstanou beze změny; důvodem je především oslabení koruny v uplynulých týdnech. V příštím roce lze pak podle ekonomů počítat s postupným růstem sazeb. "Na listopadovém zasedání nadále změnu sazeb nečekáme. Česká koruna oslabila přibližně na úroveň, kde ji ČNB ve své prognóze předpokládala ve čtvrtém čtvrtletí," uvedl před jednáním analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Po jednání Brožka potvrdil posílení měny, když ponechání úrokových sazeb beze změny podle něj "může působit tlak na posílení české koruny. Naopak výraznějšímu posilování koruny by stále mohlo bránit stále přítomná možnost snížení úrokových sazeb v blízké budoucnosti či přímo intervence proti posilování koruny," konstatoval.

Analytici nevylučovali ani snížení úrokových sazeb, které odůvodňovali především očekávanou nízkou inflací a schválením úsporného vládního balíčku. Podle Brožky nahrávaly možnosti snížení i říjnové poslední výroky členů centrální banky a také samotné hlasování guvernéra Zdeňka Tůmy na posledním zasedání ČNB.

Na konci září hlasoval guvernér Tůma společně s viceguvernérem Miroslavem Singerem pro snížení sazeb o čtvrt procentního bodu. Ostatní členové bankovní rady ovšem byli pro sazby beze změny.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru