Česko se musí v příštích letech vyhnout přemíře rozpočtových výdajů. Uvedla to ve středu Evropská komise. Zároveň podle očekávání stanovila rok 2013 jako termín, do kdy musí Česko snížit svůj rozpočtový schodek pod tři procenta hrubého domácího produktu. Pokud by tak země neučinila, vystavila by se hrozbě sankcí.

České ministerstvo financí již v úterý uvedlo, že dosáhnout podobného cíle bude obtížné. Sám ministr financí Eduard Janota považuje za málo reálné, že se podaří snížit schodek státního rozpočtu pod tři procenta HDP, jak požaduje Evropská komise.

„Deficit nesnižujeme proto, že nám to někdo ukládá. My ho musíme snížit sami, protože si nemůžeme dovolit trvale žít na dluh. Ale jsme skeptičtí, zda je dosažení tříprocentního deficitu v roce 2013 vůbec reálné," řekl Rádiu Česko Janota.

Brzdou budou politické spory

Eduard Janota

„V roce 2010 máme pětiprocentní deficit a takto bychom museli snižovat deficity o procento ročně. A to je obrovská porce, asi 35 miliard ročně. Bude obtížné to zabezpečit," řekl ministr financí.

Podle Janoty větší úspornosti nepřeje ani aktuální politická situace a spory politických stran o to, zda jít spíše cestou zvyšování daní či snižování výdajů.

Nejistotu přináší i květnové volby, protože není jasné, zda se nová vláda odhodlá k reformám a omezování výdajů, nebo se naopak bude snažit splnit předvolební sliby často spjaté s růstem výdajů.

„V oblasti daní musíme posoudit, zda je stávající úroveň rovné daně dostatečná a zda umožní profinancovat výdaje v rozsahu, jaké dnes máme. Druhá oblast jsou výdaje. Tlaky ministerstva financí na razantnější snižování výdajů se i díky politické situaci v parlamentu, kvůli tomu, že bylo před volbami a že zároveň je před volbami, nepodařilo prosadit. Budeme muset kombinovat - zvyšovat daně, ale i snižovat některých povinných výdajů," prohlásil Janota pro Rádio Česko.

Pokud nebudou politici respektovat doporučení Evropské komise, podle Janoty může Česká republika přijít o desítky miliard na rozvoj infrastruktury.

„Může nám být komplikováno čerpání prostředků zejména z kohezních fondů. To by byl výrazný problém, Operační program doprava čerpáme v řádech několika desítek miliard ročně. A jakékoli ztížení čerpání by se zřetelně odrazilo v prostředcích fondu dopravní infrastruktury a v možnostech financování investic do infrastruktury," poznamenal Janota.

Bratislava si nechala rezervu

Prakticky stejného hodnocení jako Česku se dostalo Slovensku. Bratislava však na rozdíl od české vlády počítala s nápravou nadměrného rozpočtového schodku již v roce 2012. Po stanovení termínu od Evropské komise tak bude mít rok navíc.

Slovenský ministr financí Ján Počiatek na konci října v rozhovoru pro ČTK, Český a Slovenský rozhlas uvedl, že by se rozpočtový deficit země mohl v roce 2013 pohybovat již výrazněji pod třemi procenty HDP.

Praha má však úplně jiné starosti. Letos by měl podle odhadu Evropské komise činit rozpočtový deficit Česka zhruba 6,6 procenta HDP, v příštím roce 5,5 procenta HDP a o rok později schodek mírně vzroste na 5,7 procenta HDP. Ministerstvo financí přitom připouští, že v současnosti jen těžko vidí cestu, jak by se rozpočet mohl napravit do roku 2013.

 

 

Tempo snižování rozpočtového schodku, které Brusel od Česka očekává, je přitom poměrně "svižné". Mělo by jít o více než jedno procento HDP ročně. Česko tak v rámci unie patří k zemím, které budou muset rozpočtový deficit snižovat nejrychleji. Některým členských státům totiž bude stačit snižovat schodek o zhruba 0,5 procenta HDP ročně.