Kabinet schválil státní program na podporu úspor a využití obnovitelných zdrojů energie v příštím roce. Na tiskové konferenci po zasedání vlády to uvedl ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Ministerstvo pro místní rozvoj ze Státního fondu rozvoje bydlení na program přidělí 1,1 miliardy korun, MPO vyčlenilo pro příští rok 40 milionů korun.

Program se týká projektů, které nelze financovat z operačních programů Evropské unie, tedy například malých a pilotních akcí nebo projektů na území Prahy. Z programu mohou peníze získat i menší projekty veřejného sektoru nebo energetické poradenství a vzdělávání.

Podle MPO, které návrh předložilo, je podstatnou výhodou státního programu nižší administrativní náročnost a jeho flexibilita.

 

Do roku 2020 13procentní podíl

Do roku 2020 by Česko podle návrhu Evropské komise mělo dále zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energií až na 13 procent. Mezi obnovitelné zdroje patří vedle sluneční energie a biomasy například vodní a větrná energie. Jejich podíl na spotřebě elektřiny byl však loni jen zhruba čtyři procenta.

Obnovitelné zdroje jsou v České republice podporovány ze tří zdrojů. Vedle prostředků ze státního programu podpora proudí také z operačních programů EU a prostřednictvím výkupní ceny elektřiny. Náklady na výkupní cenu elektřiny z obnovitelných zdrojů jsou součástí ceny proudu pro všechny konečné zákazníky, přičemž se každoročně zvyšují.

Programy na podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů a úspor energie mají podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) v Česku velmi omezenou účinnost. V letech 2005 až 2008 stát do těchto programů vložil přes dvě miliardy korun, splnit cíl osmiprocentního podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny se však příští rok nepodaří, uvedl NKÚ na začátku října.

Podle NKÚ v České republice chybí odlišení podpor jednotlivých obnovitelných zdrojů. Jsou totiž podporovány plošně, aniž by se zohledňoval jejich potenciál v tuzemských podmínkách.

 

Podíl biopaliv v naftě vzroste na 6,3 procenta a u benzinu na 4,5 procenta

Od dubna příštího roku by se měl zvýšit minimální podíl biopaliv u motorové nafty ze současných 4,5 procenta na 6,3 procenta a u motorového benzinu ze současných 3,5 procenta na 4,5 procenta. Počítá s tím návrh novely zákona o ochraně ovzduší, který  vláda schválila. Od navržené změny ministerstvo očekává snížení celkových emisí skleníkových plynů a příspěvek k energetické bezpečnosti.

Proti zvýšení podílu biosložky v benzinu od dubna se v připomínkovém řízení postavilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Chtělo termín posunout o rok na duben 2011. Podle něj hrozí zdražení benzinu, část biosložek bude podle ministerstva průmyslu třeba dovážet ze zahraničí, často i ze států mimo EU. Vláda připomínku nevyslyšela, řekl ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Zvýšením podílu biosložky v motorových palivech se Česko podle ministerstva životního prostředí "velice přiblíží" indikativnímu cíli, ke kterému se zavázalo. Má zajistit, aby bylo v roce 2010 uvedeno na trh minimální množství biopaliv ve výši 5,75 procenta z celkového množství pohonných hmot pro dopravní účely. Požadavek EU musí Česko naplnit do konce příštího roku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist