Prezidenti Ruska, Kazachstánu a Běloruska podepsali v pátek dohodu o vytvoření nové celní unie. Ta začne platit od 1. července 2010, píše agentura Reuters.

"Dospěli jsme ke kompromisům a dohodám. Dohodli jsme se, že od 1. července (příštího roku) budeme mít společné celní území," řekl běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Avízovaný záměr ruského premiéra Vladimíra Putina vytvořit celní unii s Běloruskem a Kazachstánem a vstoupit s těmito státy do Světové obchodní organizace (WTO) vyvolal obavy Evropské unie. Ta se bojí, že nová celní unie bude mít negativní dopad v celní oblasti pro unijní země a ve výsledku zbrzdí vstup Ruska do WTO.

 

 

Přitom Rusko se o vstup do spolku, který dnes sdružuje i Čínu s Mongolskem, snaží již od éry prezidenta Borise Jelcina. Za chronicky neúspěšným vyjednáváním stojí podle WTO nedostatek právních záruk, včetně nesouladu práva o duševním vlastnictví. Rusové z neúspěšných jednání viní naopak Američany.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru