Průmyslová výroba v Německu v říjnu nečekaně klesla a proti předešlému měsíci se snížila o 1,8 procenta po zářijovém vzestupu o 3,1 procenta. Zejména výrazně se propadla výroba investičního zboží a produkce energie, uvedlo v úterý německé ministerstvo hospodářství.

Dnešní údaje opět naznačily, že oživení německého průmyslu se ke konci roku výrazně zpomaluje a zlepšení se zatím nerýsuje. Podle pondělních údajů se průmyslové zakázky, které signalizují další vývoj produkce, v říjnu kvůli výpadku zahraničních objednávek nečekaně propadly o 2,1 procenta. Ekonomové podle ankety agentury Reuters čekali v průměru nárůst výroby o jedno procento.

Výroba zpracovatelského průmyslu klesla o 1,6 procenta a výroba meziproduktů stoupla o 0,6 procenta. Produkce investičního zboží se naopak propadla o 3,5 procenta a u energie bylo zaznamenáno zhoršení o 3,4 procenta. Produkce spotřebního zboží se snížila o 1,9 procenta a stavebnictví registrovalo pokles o 2,4 procenta.

Celkový trend zůstal růstový

Ministerstvo uvedlo, že celkový trend výroby zůstal růstový. "Oživení průmyslové produkce by mělo ve čtvrtém čtvrtletí pokračovat, avšak se slabší dynamikou," zopakoval úřad slova, jimiž komentoval již údaje o pondělním propadu průmyslových zakázek.

V mezičtvrtletním srovnání posledních dvou měsíců celková výroba vzrostla o tři procenta. Meziročně však byla výroba za dva poslední měsíce nižší o 12,5 procenta.

"Po silném třetím čtvrtletí se dynamika v německém průmyslu zastavila. Stejně jako u zakázek by to však měl být jen dočasný jev a korekce silných zářijových údajů," řekl analytik Carsten Brzeski z ING Financial Markets.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru