3,4%
Zhruba tolik čistého ročně vynesou dluhopisy, pokud je občané budou držet deset let. Pokud je prodají předčasně, z výnosu se strhne až 8,5 %.
10%
z výnosu se ukojí na správu a provoz celého systému. Výnos se potom zdaní ještě 15 procenty.
20 mld.korun
je částka, kterou si chce ministerstvo půjčit v první vlně prodeje dluhopisů. Během následujících pěti let chce vydat celkem 100 miliard.
Pražská burza kritizuje ministerstvo financí. Nelíbí se jí způsob zadání zakázky na prodej a distribuci státních dluhopisů pro občany, kde je burza v konsorciu s firmou Asseco jedním z uchazečů.
Šéf pražské burzy Petr Koblic poslal na ministerstvo dopis, v němž označuje tendr na dodávku systému pro správu dluhopisů za neprůhledný.
Koblic v dopise tvrdí, že ministerstvo postupuje mimo režim zákona o veřejných zakázkách nebo že není zcela jasné, co všechno vlastně po vítězi tendru bude požadovat.
Přeskočit na dopis (plné znění) - ZDE
Dokumentace navíc podle burzy obsahuje zvláštní hodnocení došlých nabídek. K otevření obálek má podle podmínek tendru dojít 8. ledna. Poté ale mají následovat zhruba dvouměsíční individuální rozhovory s jednotlivými uchazeči a z nich vyplývající úpravy a doplnění nabídek. Teprve pak by byl oznámen vítěz výběrového řízení.
"Pokud by tento postup skutečně platil, byly by popřeny veškeré zásady zadávání veřejných zakázek. Vždyť ministerstvo potom může klidně sdělit našim konkurentům, v čem je naše nabídka lepší, a oni se pak na to dodatečně připraví," tvrdí Koblic.
Ministerstvo financí ale námitky odmítá. "V tendru jsou tři firmy, které mají naprosto stejné podmínky. Ať burza místo toho, aby si pořád na něco stěžovala, předloží nejlepší nabídku a zakázku dostane. Zvítězí nejlepší nabídka a nejlepší cena," říká na to ministr financí Eduard Janota.
Delší čas na nabídky
Ministerstvo vypsalo tendr poté, co vyšlo najevo, že zakázku má dostat šumperská firma ASD Software bez výběrového řízení, a to za 75 milionů korun ročně.
Na to mělo ministerstvo podle Janoty právo, které mu potvrdil i antimonopolní úřad. Soutěž nakonec Janota vypsal, jen aby celou věc zprůhlednil.
Jenže ministerstvo pro podání nabídek stanovilo kratší lhůtu, než by muselo, pokud by neuplatnilo výjimku ze zákona o veřejných zakázkách. Na to, aby se do soutěže přihlásili, dostali zájemci asi deset dní. Lhůta pro podání nabídek měla vypršet už minulý pátek, Janota ji ale nakonec - opět po stížnostech burzy - prodloužil do 4. ledna.
Petr Koblic, šéf pražské burzy "Pokud by tento postup při tendru skutečně platil, byly by popřeny veškeré zásady zadávání veřejných zakázek." | Eduard Janota, ministr financí "Ať burza místo toho, aby se pořád na něco stěžovala, předloží lepší nabídku a zakázku dostane. Zvítězí nejlepší nabídka a nejlepší cena." |
Výjimka, která to ministerstvu umožňuje, se ale podle burzy týká jen operací za účelem pořízení finančních prostředků, vydávání a prodeje cenných papírů nebo finančních služeb, které s tím souvisejí. Nikoli ale IT zakázek.
"Ve stěžejní části výběrového řízení přitom jde o činnosti, které jsou spojené s vytvořením webového portálu pro drobné investory. Reálně tedy hrozí situace, že výběrové řízení je od počátku v rozporu se zákonem," tvrdí burza.
V lednu dluhopisy nebudou
Burza, která nedávno koupila od ministerstva správu evidence cenných papírů a od poloviny roku chce rozjet Centrální depozitář, v němž budou uloženy informace o transakcích na kapitálovém trhu, má o zakázku eminentní zájem. Bojí se totiž, že v případě prohry by přišla i o byznys kolem evidence státních dluhopisů vydávaných pro instituce. Jen v příštím roce jich ministerstvo plánuje vydat zhruba za 290 miliard korun.
Dluhopisy pro lidi vydělají jejich držitelům 3,5 procenta - čtěte ZDE
Janota ustoupil. Je ochoten vypsat tendr na dluhopisy - čtěte ZDE
Právě vést evidenci i ostatních státních dluhopisů mimo centrální depozitář umožňují ministerstvu financí změny v zákonech, které jsou nutné pro vydávání dluhopisů pro občany. Ty mají být schváleny příští rok. Podle Janoty jsou však obavy burzy zcela neopodstatněné. "V žádném případě nemáme záměr, aby v evidenci, kterou vyvine firma pro dluhopisy pro fyzické osoby, byly vedeny i ostatní státní dluhopisy," řekl již dříve HN.
Chystaná první emise dluhopisů pro lidi zhruba za 20 miliard se měla původně uskutečnit už v lednu. Kvůli tendru a tomu, že parlament nestihl schválit příslušné legislativní změny, se ale asi o několik měsíců posune.
Druhým vážným uchazečem o zakázku na systém, jejich prodej a evidenci je právě šumperská ASD Software.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist