České akcie se po dosažení dna na začátku března vydaly prudce nahoru a ve dvou silných růstových vlnách se postupně dostaly na hodnoty z loňského října, tedy období před pádem americké banky Lehman Brothers. Celkově si připsaly zhruba 30 procent. Analytici odhadují, že příští rok by mohly růst zhruba o desetinu hodnoty.

"Rok 2009 byl rokem zotavení a prudkého růstu," řekl analytik Komerční banky Josef Němý. Index PX je nyní o 30 procent silnější než na konci loňského roku a o 77 procent silnější než v polovině února, kdy trh dosáhl svého dna. Většina českých akcií si připsala zajímavé zisky, ztrácí zatím pouze Unipetrol a Orco. Vítězem roku 2009 budou podle něj pravděpodobně akcie NWR, které více než zdvojnásobily svou hodnotu.

První půlrok ve znamení výkyvů

"V domácí ekonomice se letos naplno projevily dopady globální krize v podobě výrazného poklesu HDP, což přineslo zejména u cyklických akcií (CME, Unipetrol, NWR, Orco) a bank prudký pokles zisků, přičemž hospodaření mnohých firem se ocitlo v červených číslech," uvedl analytik Patria Finance Jiří Fišer. Akciové trhy po dosažení březnových minim začaly předpokládat stabilizaci ekonomického propadu a posléze byly pozitivně ovlivněny zlepšující se situací zejména vyspělých ekonomik, dodal.

V první polovině roku byla na trhu patrná vyšší aktivita, která byla doprovázena většími výkyvy kurzů, upozornil analytik společnosti Fio David Brzek. Ve druhé části roku se index pražské burzy pohyboval ve velmi úzkém pásmu zhruba 1100 až 1200 bodů. Aktivita v tomto období byla podle něj velmi nízká a investoři příliš nereflektovali jak podnikové zprávy, tak celkovou náladu na světových trzích.

Růst narušila Dubaj

Prozatím lehké narušení růstového trendu se podle analytika Atlantik FT Milana Vaníčka projevilo až na počátku prosince, a to kvůli situaci kolem dluhu Dubaje, která opětovně upozornila na to, že finanční potíže mohou kdekoliv nadále přetrvávat i přes zažehnání nejpalčivějších problémů finanční krize. Narůstající neudržitelné zadlužování firem a vlád může nést nepříjemné budoucí následky, poznamenal.

To, že největší zhodnocení si připsaly akcie NWR, když společnost po hospodářské stránce prožívala velmi těžký rok a propadla se do výrazné ztráty, pokládá Brzek za paradox. Optimismus ohledně budoucího zotavení ekonomiky a spekulativní obchodování prý převážilo nad aspekty aktuálně ztrátového hospodaření. Za hlavního tahouna pražské burzy lze však prý díky váze v indexu považovat Erste Bank. Banka těžila z uvolnění napětí na finančních trzích a zmírnění obav z nesplácení dluhů v zemích střední a východní Evropy, vysvětlil.

Pro vývoj akciového trhu v ČR bude podle Fišera v příštím roce nejdůležitější to, zda a v jaké síle dojde k očekávanému ekonomickému oživení v západní Evropě. Na tomto faktoru bude záviset oživení firemních investic a později také obnovení růstu domácí spotřebitelské poptávky. "Pokud bychom vzali současné roční cílové ceny analytiků pro české akcie, činí růstový potenciál včetně vyplacených dividend domácího indexu PX 12 procent ze současné hodnoty 1113 bodů," odhadl.


I v příštím roce bude pro pražskou burzu klíčový vývoj na světových akciových trzích, souhlasila analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Akcie podle ní už neporostou tak prudce jako v uplynulých měsících. Navíc bude čím dál tím víc záležet na ukazatelích jednotlivých společností. Investoři prý začnou rozlišovat, která společnost má dlouhodobý růstový potenciál a která nikoliv.

Brzek nyní považuje za nejpravděpodobnější scénář růst trhu v rozmezí kolem deseti procent. Po pozitivním úvodu roku předpokládá částečnou korekci a pokles pod aktuální hodnoty, druhá polovina roku by však prý měla opět postupně přinášet pozitivnější obchodování a návrat indexu do kladného teritoria. Jako zajímavou investiční příležitost nadále vidí ČEZ. Pro konzervativnější investory bude opět zajímavá Telefónica O2, rizikověji orientovaný investor může podle něj obrátit svoji pozornost i k akciím Pegasu a Komerční banky.

Z hlediska konkrétních událostí nelze podle Vaníčka opomenout plánované uvedení ČSOB na pražský parket. "Domníváme se, že toto IPO (primární úpis akcií) bude faktorem, který může přinést opětovnou pozornost investorů na české akcie. Jednoznačně hodnotíme případné IPO ČSOB jako událostí roku," uzavřel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist