Pražská burza na začátku posledního týdne roku při velmi slabé aktivitě posílila. Hlavní index PX přidal 0,82 procenta na 1114,4 bodu.

Nejvíc se dařilo developerovi Orco a textilce Pegas Nonwovens. Obě společnosti si připsaly dvě procenta na závěrečných 158, resp. 439 korun. Více než jednoprocentní zisk vykázaly cenné papíry mediální CETV, ČEZ, Erste Bank, těžební NWR, tabákové Philip Morris a Unipetrolu. Zbývající firmy s výjimkou ECM a VIG měly zisky nižší. Naopak o bezmála dvě procenta přišel druhý z developerů ECM a téměř jedno procenta ztratila skupina VIG.

Po většinu seance se v Praze obchodovalo pouze minimálně a podobná situace byla podle analytiků i ve zbytku evropského regionu. "Většina investorů si tak zřejmě prodloužila svátky až do konce roku a tak zřejmě změnu z hlediska aktivity nelze očekávat ani v následujících dvou dnech," naznačil Josef Kohout z Patria Finance.


"Pražská burza otevřela po vánoční přestávce do mírného zisku a v kladném teritoriu se drží po celý den. Při nízkém zájmu investorů jí pomáhá optimismus na globálních trzích poté, co Čína oznámila vyšší odhad růstu HDP v příštím roce," doplnil Miroslav Adamkovič z Komerční banky.

Optimisticky naladěny jsou podle něj také komoditní trhy. "Největší zisky si připisují ti, kdo investovali do zemního plynu, neboť s blížícím se přelomem roku již tradičně rostou obavy z přerušení dodávek této suroviny z východní Evropy," uvedl Adamkovič.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist