Jak se loni dalo vydělat

+120 % NWR

Nejvýnosnější akcií na pražské burze se staly loni akcie uhelné NWR. V roce 2008 však třikrát tolik spadly.

+132 % Brazílie

Nejvíce po přepočtu na české koruny rostly akcie v Brazílii. V místní měně (bez započítání vlivu kurzu koruny) bylo nejúspěšnější Rusko.

+141 % Olovo

Mezi komoditami nejvíce na světových burzách zdražilo olovo. Alespoň co se týče jeho ceny v dolarech.

Nikdo to nečekal, ale loňský rok byl pro investory jedním z nejlepších v posledních letech. Burzy i komodity nebo dluhopisy se totiž odrazily ode dna a smazaly značnou část ztrát, jež jim přinesl rok 2008. Pro letošek je tak jedno téměř jisté. Tak prudký růst na trzích již letos nepřijde. Z nuly se jim totiž loni rostlo mnohem lépe, než to půjde ze současných hodnot.

Přesto jako by analytiky, ekonomy a bankéře, kteří se snaží odhadnout další vývoj cen na burzách i mimo ně, najednou spolu s růstem trhů ovanul teplý vítr optimismu. Zatímco ještě v průběhu loňského léta všichni věštili cenám akcií propad, dnes většina předpovídá burzám další růst.

"Věřím tomu, že to, co hnalo trhy vzhůru v loňském roce, bude minimálně v prvním pololetí roku 2010 dál fungovat - tedy nulové úroky v USA a podpora ze strany americké vlády," řekl například o americké burze Kelly Campbell, který vede vlastní investiční společnost Campbell Wealth Management. Většina z těchto předpovědí vychází z jednoduchého předpokladu. A to - ekonomika se začne zvedat, firmám se bude lépe dařit, což zvýší cenu jejich akcií a méně jich bude bankrotovat, což zvýší cenu firemních dluhopisů.

S obnoveným růstem světové ekonomiky se také zvedne poptávka po surovinách, z čehož budou profitovat komodity. To je hezky namalovaný obrázek. Jenže leccos ho může zkazit. Třeba příliš rychlý růst úroků, který by zbrzdil růst akciových trhů a mohl spustit výprodeje na všech trzích.

Ostatně před tím varuje třeba investor Marc Faber, který sice říká, že akcie porostou, ale jenom díky miliardám, které nalily vlády do ekonomik. Ty způsobí vysokou inflaci. Zvyšování úroků bank, které se budou snažit inflaci zabránit, by nakonec mohly způsobit problém.

Potáhnou růst komodity?

Pět hlavních tipů HN

1. Nové české akcie

Na pražské burze by měly letos přibýt minimálně dvě nové firmy. Nejočekávanější jsou akcie ČSOB, které by banka měla začít prodávat v dubnu nebo květnu. O nové papíry je zájem takřka vždy, proto by se nákup mohl vyplatit přinejmenším jako rychlá spekulace.

2. Dluhopisy pro občany

Obří státní dluh nutí vládu hledat nové cesty, kde si půjčí. Letos bude Česko poprvé vydávat dluhopisy určené výhradně pro fyzické osoby, s jistým výnosem kolem 4,5 procenta. Bezpečná investice do státních dluhopisů by díky nízkým úrokovým sazbám ČNB měla vynést více než většina vkladů v bankách a spořicích účtů.

3. Zemní plyn

Tajný tip mezi komoditami, které lze kupovat prostřednictvím speciálních fondů nebo cenných papírů, je zemní plyn. Oproti ropě je totiž levný, a pokud ekonomika ožije, může plyn začít prudce zdražovat.

4. Philip Morris

Znalci českých akcií sázejí nejčastěji na cenné papíry tabákové firmy Philip Morris. Brokerské domy věří, že její akcie mají až dvacetiprocentní růstový potenciál. Firma navíc vyplácí vysoké dividendy, což je dobrá obrana pro případ, že by burza spadla.

5. IT akcie

Bude-li krize ustupovat, firmy začnou znovu investovat do technologií, což by mělo svědčit akciím firem z oblasti IT. A výrobci softwaru dobře vydělávali i během krize.

Kam tedy letos v této situaci investovat? Když odhlédneme od černých scénářů. měly by slušný výnos přinést akcie. A to především technologických firem a těžařských nebo energetických společností.

"V průběhu krize zůstala poptávka po počítačích i softwaru nečekaně vysoká, očekáváme, že především z Asie bude i nadále proudit silná poptávka, která by mohla být, zvláště ve druhé části roku, podpořena všeobecným oživením," říká Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus. Pro českého investora je nevýhodou, že na pražské burze zatím žádná technologická firma není.

Těžařství a energetika jsou již něco jiného. Ty by měly vynášet především díky očekávanému růstu poptávky po surovinách. Jako první by se z krize měli oklepat jejich velcí spotřebitelé, jako je Čína, ale i USA, a to by mělo hnát vzhůru nejen akcie firem, které suroviny těží, ale i ceny komodit na burzách. Proto analytici radí alespoň zčásti investovat do fondů, které investují na těchto trzích a do komodit.

Právě mezi komoditami však ekonomové vidí největší potenciál mezi potravinami, jako je kukuřice nebo pšenice. Jejich ceny totiž letos tolik nerostly, na druhou stranu poptávka zůstává vysoká a obdělávaná plocha se nijak nezvyšuje.

Mezi tipy na nákup komodit patří i zemní plyn, který většinou kopíruje ceny ropy. Což se ovšem letos nestalo. "Je to trochu technická záležitost. Ruský Gazprom má smluvní kontrakty s evropskými odběrateli plynu na určité množství, evropští odběratelé ale z důvodu ekonomického zpomalení nemohou spotřebovat celý nasmlouvaný objem, takže přebytečný plyn prodávají na trhu za mnohem nižší ceny. Je jen otázkou času, kdy tento efekt přestane," vysvětluje tuto nesrovnalost a možnou příležitost, jak vydělat, Václav Kmínek z České spořitelny.

Velké otazníky pak panují kolem zlata. To letos zdražilo na rekordy a mnoho ekonomů říká, že je předražené. Jiní jako třeba americký investor Jim Rogers tvrdí, že se může dostat až na dvojnásobek letošní ceny. Výhodnější než zlato by však mohly být jiné drahé kovy jako třeba stříbro nebo platina, které za zlatem loni zaostaly.

Česko: ČSOB a dluhopisy

V případě, že přijmeme hypotézu o zotavení ekonomiky, by mohly vydělávat i dluhopisy. A to těch společností, jejichž situace se oproti loňsku zlepší, a tudíž dostanou i vyšší rating. Naopak vládním dluhopisům se moc nevěří, bude jich totiž přebytek.

V Česku se však alespoň pro konzervativní investory otevře zřejmě nová možnost. A to dluhopisy pro fyzické osoby, které chce poprvé v historii vydat ministerstvo financí. Tato jistá investice by měla vynést přes čtyři procenta a překonat tak většinu vkladů a spořicích účtů.

České investory čekají i další novinky, na kterých by se mohlo dát vydělat. Nejvíce očekávanou událostí pražské burzy je emise akcií ČSOB, která by měla přijít v polovině roku. Mezi pražskými investory přitom panuje hlad po nových emisích. Čeká se tak, že po akciích banky, které by měly mít dohromady hodnotu kolem 60 miliard korun, se jen zapráší.

Vždy je však třeba mít na paměti, že v letošním roce bude víc než kdy jindy platit, že vše se může rázem pokazit. Přesto, že jsou analytici teď plní optimismu, nemělo by se zapomínat na slova Marka Fabera a jemu podobných.

Investiční tipy pro letošní rok
(článek pokračuje pod galerií)

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist