Americký prezident Barack Obama navrhne přísnější omezení riskantních transakcí, do nichž se pouštějí banky na Wall Street. Jeho záměr má přispět k zamezení další krize podobné té, ze které se Amerika a jiné země stále ještě vzpamatovávají.

Hlavní body chystaných opatření mají řešit širokou škálu nedostatků, k jejich schválení ale bude prezident potřebovat souhlas Kongresu. Opatření tak svým rozsahem zřejmě budou připomínat restrikce, k nimž Spojené státy sáhly ve 30. letech minulého století, kdy se vzpamatovávaly z dopadů Velké hospodářské krize.

Obama svůj návrh předloží jen pár hodin po tom, co informovala o hospodaření za čtvrté čtvrtletí loňského roku banka Goldman Sachs. Ta je předním hráčem na Wall Street a Obamova administrativa ji i další banky už několikrát obvinila například z toho, že i v době krize vyplácí až příliš vysoké odměny zaměstnancům.

Goldman Sachs, který se už dříve chystal zaměstnancům vyplatit na odměnách téměř rekordní částku a který je považován za hlavního aktéra excesů ve vyplácených bonusech, překvapivě uvedl, že ve čtvrtém čtvrtletí nevyčlenil na odměny vůbec nic. Banka místo toho převedla asi 500 milionů dolarů na charitu.


Zatím rekordní částku Goldman Sachs na odměnách vyplatil v roce 2007, kdy to bylo asi 20 miliard dolarů. Na odměny za rok 2009 má teď vyčleněnou částku 16,19 miliardy dolarů. Zaměstnanci Goldman Sachs si loni v průměru vydělali 498.000 dolarů (zhruba 767.000 korun měsíčně), o rok dříve to bylo 317.000 dolarů, ale v roce 2007 dokonce 661.490 dolarů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru