Americká společnost Motorola se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vrátila k zisku. Akcie Motoroly přesto spadly skoro o desetinu.

Firmě pomohl zájem o nové modely telefonů s operačním systémem Android od společnosti Google, který vylepšil hospodaření divize mobilních telefonů. Tržby však klesly o pětinu na 5,7 miliardy USD a analytici je podle Thomson Reuters odhadovali na 5,9 miliardy.

Motorola již několik let ztrácí podíl na trhu ve prospěch konkurentů Nokia či Apple. Velkou naději však vkládá do telefonů se systémem Android. Ve čtvrtém čtvrtletí firma zahájila prodej prvních dvou těchto modelů, Cliq a Droid, a podařilo se jí prodat dva miliony těchto telefonů.

Celkově však její prodej zaostal za očekáváním analytiků. Firma dodala na trhy 12 milionů telefonů, analytici očekávali, že jich prodá 14,8 milionu jako ve druhém čtvrtletí. Ve třetím čtvrtletí jich poslala na trh 13,6 milionu.

Akcie Motoroly spadly o 73 centů na 6,67 dolaru, zřejmě kvůli negativnímu výhledu pro nynější čtvrtletí. Tržní hodnota společnosti se tak propadla o 9,9 procenta. Cena emise je ale přesto více než dvojnásobná proti loňskému březnu, právě díky očekávání, že podnik postaví na nohy svou divizi mobilních telefonů.


Za první čtvrtletí Motorola očekává ztrátu od jednoho do tří centů na akcii, zatímco analytici odhadují výsledek bez mimořádných příjmů a výdajů na kladné tři centy. Generální ředitel podniku Sanjay Jha očekávanou ztrátu vysvětlil uvedením několika nových modelů vyspělých mobilů na trh.

Podnik zároveň očekává pokles prodeje chytrých telefonů po posledním čtvrtletí roku, kdy jejich odbytu pomáhaly předvánoční pobídky operátorů. Zejména přispěl Verizon Wireless s masivní propagací modelu Droid, napsaly agentury Reuters a AP.

Největší světový výrobce mobilních telefonů Nokia uvedl, že jeho čistý zisk ve čtvrtém čtvrtletí vyskočil o 65 procent na 948 milionů eur (zhruba 24,9 miliardy Kč). Tržby naopak klesly o 5,3 procenta na 12 miliard eur, překonaly ale odhady analytiků. Výsledky podpořil prodej chytrých telefonů a nižší mimořádné náklady.