Jestli chcete letos investovat do komodit, zapomeňte na zlato, tvrdí odborníci. Největším hitem se podle nich stane platina. I přesto, že cena tohoto kovu už od začátku loňského roku stoupla o 58 %. Čeká se, že během roku ji vyžene ještě výše rychlé oživení poptávky i možné výpadky v produkci.

Platina je - při srovnání se zlatem - stále relativně levná. Za jednu unci platiny si lze nyní koupit 1,40 unce zlata, což je 42 % pod rekordem z roku 2001 a o 23 % méně, než představuje desetiletý průměr. "Ceny platiny by měly být ve srovnání se zlatem dvojnásobné. Prostor pro její zdražení tu je," prohlásil pro agenturu Bloomberg Suresh Hundia, prezident Bombay Bullion Association.

Minulý týden se nicméně ani platině nevyhnul všeobecný výprodej na akciových i komoditních trzích. Její cena spadla o dvě procenta na 1474 dolarů za unci.

"Sázíme na růst platiny a pokles ceny zlata. Žlutý kov zůstává kvůli posilujícímu dolaru pod tlakem," tvrdí Jonathan Barratt, šéf Commodity Broking Services ze Sydney. Zatímco za dlouhodobým vzestupem zlata jsou zejména spekulanti, u platiny rozhoduje více vztah mezi skutečnou poptávkou a nabídkou.

Oživující autoprůmysl

Vzestup cen platiny během roku očekávají téměř všichni. Německá Commerzbank či komoditní analytik Tom Kendall z Mitsubishi odhadují, že unce platiny stoupne letos na 1700 dolarů. "Poptávku po platině zvedá nejen oživující se autoprůmysl, ale také zájem z finančního sektoru," uvedl Eugen Weinberg z Commerzbank.

Boris Tomčiak ze společnosti Colosseum dokonce předpovídá během tří až šesti měsíců vzestup až na 1760 dolarů za unci. A přidává další důvod: "Pro platinu je velmi pozitivní i obrovský zájem ze strany výrobců šperků. Zejména Číňanky se doslova zbláznily do klenotů vyráběných z tohoto kovu," říká Tomčiak. "Postupný růst ceny platiny předpokládáme i v dlouhodobém časovém horizontu," dodává Tomčiak.

Platina kombinuje výhody obou skupin komoditních kovů. Je považována za drahý kov, a tak stejně jako zlato poskytuje zajištění proti budoucí inflaci. A zároveň se chová jako průmyslové kovy, jejichž ceny při oživení hospodářského růstu významně stoupají. Zhruba o polovinu celosvětové poptávky po platině se stará automobilový průmysl, kde se používá při výrobě katalyzátorů. I když se některé automobilky potýkají s existenčními problémy, poptávka po nových vozech oživuje.

V Číně stoupl loni prodej vozů o 46 procent na 13,6 milionu. Prezident General Motors China Kevin Wale čeká, že letos se v Číně prodá přes 15 milionů nových vozů. A po čtyřletém poklesu se podle Ann Arbor z michiganského Centra pro automobilový výzkum vzpamatuje i americký trh. Odhaduje, že letos se prodá 12,4 milionu vozů, o pětinu víc než loni.

Cenu platiny mohou taktéž vyšroubovat problémy s dodávkami v Jižní Africe, odkud pocházejí čtyři pětiny světové nabídky. Výpadky v dodávkách proudu zasáhly v roce 2008 několik dolů. A spotřeba elektřiny by v JAR mohla stoupnout v červnu a červenci, kdy země hostí světový fotbalový šampionát.

Češi mohou na platinu vsadit například koupí některého ze zahraničních ETF certifikátů, které vývoj této komodity sledují.


Platina (od ledna 2009)
+ 58 % (1474 usd/unce)

Zlato (od ledna 2009)
+20 % (1051 usd/unce)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist