GE Money Bank

1,04 milionu klientů

měla banka ke konci 3. čtvrtletí 2009, což je meziroční nárůst o desetinu. Počtem klientů je tak čtyřkou trhu.

104,5 miliardy korun

dosáhl objem úvěrů klientům, což je meziroční nárůst o 14,2 procenta. Celkové vklady vzrostly o 55 % na 106,6 miliardy korun

221 poboček

má nyní GE Money. V posledních sedmi letech její síť roste o několik poboček ročně. V roce 1993, ještě jako Agrobanka, jich měla 185.

V Česku je Ge Money Bank zatím spojená hlavně s půjčováním peněz drobným klientům, to se ale má změnit - pouští se víc do byznysu s firmami.

"Naším cílem je významně posílit naši pozici ve firmách napříč celým tímto trhem a zvýšit na něm svůj podíl," potvrdil včera HN šéf GE Money Bank Peter Herbert.

To je i důvod, proč se GE Money rozhodla masivněji než dosud investovat do pobočkové sítě a zvýšit i počet bankéřů, kteří se firmám věnují. Herbert přesné plány na nabírání nových zaměstnanců ani strukturu chystaných produktů neupřesnil, potvrdil však plány na výrazné rozšiřování pobočkové sítě.

Do dvou let 70 nových poboček

"V letošním roce plánujeme rozšířit naši síť o více než dvacet nových poboček v různých částech republiky, v této strategii budeme pokračovat v následujících dvou až třech letech," uvedl Herbert.

Podle zdroje z bankovního trhu, který je o situaci v GE Money informovaný, jsou plány banky velmi ambiciózní - během dvou let chce GE otevřít 70 nových poboček. Teď jich má 221.

Čtyřka bankovního trhu pro drobné klienty podle několika zdrojů chystá "kobercový nálet" na podnikatele. V hledáčku GE Money jsou firmy už poslední zhruba čtyři roky a její vliv na tomto trhu postupně roste. Současný tržní podíl banky v malých a středních firmách je přes deset procent, ve velkých korporacích také drží bezmála deset procent. Jedničkou trhu je ve financování zemědělců, které zdědila jako pokračovatelka bývalé Agrobanky.

Umět poznat, kdo se dostane z krize....

" V dnešní době, kdy mnohé firmy od bank odcházejí, protože nedostaly financování, je pro získávání podílu větší prostor než jindy. Banka, která dobře odhadne, že se firma z krize brzy dostane a ujme se jí, má na další roky vystaráno. GE Money Bank se jeví jako ústav, který má poměrně silné zázemí svého akcionáře a know-how, jak se na tomto trhu více prosadit," říká Karel Havlíček, místopředseda Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků. Pobočky přitom podle průzkumů hrají stále důležitou roli i při rozšiřování byznysu bank s firmami.

"Zvláště pro malé a střední firmy je pobočková síť stále důležitým styčným bodem ve vztahu s bankami. Mnozí podnikatelé vyhledávají pobočky pro hotovostní platby a zadávání platebních příkazů. Z toho banky s rozsáhlou pobočkovou sítí těží," potvrzuje Gavrilo Vučič z poradenské společnosti CV partners.

Chtějí zvýšit podíl půjček pro podniky

Nový plán by měl GE Money Bank pomoci zvýšit podíl firemních půjček na celkovém portfoliu banky a vyrovnat tak očekávaný nižší růst úvěrů drobným klientům. V polovině loňského roku tvořily půjčky firmám čtvrtinu úvěrového portfolia této banky.

Posledním trendem v bankách je tržby od lidí a firem co nejvíce vybalancovat. Další banka, která kvůli tomu oznámila expanzi, je UniCredit Bank. Ta se ale chystá nabírat drobné klienty . Zároveň chce však posilovat v úvěrování malých a středních firem. Zhruba tři čtvrtiny jejích celkových výnosů se totiž opírá o velké firmy.

O nadcházející bitvě o firmy se mluví ve většině finančních domů.

Důvodem je větší opatrnost bank vůči drobným klientům. Banky neví, který zájemce přijde o práci, a bojí se růstu špatných půjček. Podle šéfa Raiffeisenbank Lubora Žalmana se banky proto budou letos víc snažit o půjčky firmám, ale nebudou zlevňovat.

"Současné rizikové marže nesnížíme. Úvěry budou zdražovat tak, jak se bude zvyšovat sazba ČNB," řekl HN nedávno Žalman.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru