Vydavatelé platebních karet jako Visa či Mastercard budou mnohem víc zvažovat, komu půjčí. Od dnešního dne totiž platí v USA zákon, který přináší mnohem větší regulaci platebních karet. Jejich vydavatelé nebudou například moci tolik jako dřív měnit úroky či účtovat poplatky z prodlení podle bonity dlužníka.

Norma označovaná jejími tvůrci za nástroj ochrany klientů podle kritiků ve svém důsledku omezí přístup k relativně levným úvěrům řadě dosavadních zákazníků a zejména těm nejzranitelnějším, které zřejmě vytlačí ke mnohem horším alternativám.

Vydavatele karet totiž povede k tomu, že se budou stále více zaměřovat na klienty s dobrou úvěrovou historií a stále více odpírat přístup ke svým standardně úročeným a pohodlným úvěrům rizikovějším zákazníkům, tedy především mladým, chudým, dosud neúspěšným nebo různým způsobem hendikepovaným.

Do příští výplaty už podstatně dráže

"Kam si tento segment (rizikovějších klientů) chodí nyní pro úvěry? Pokud používají k financování svých plateb od výplaty k výplatě kreditní karty, kdo jim to nahradí?" táže se analytik FBR Capital Markets. Podle něj to mohou být zejména "payday lenders", firmy specializované na krátkodobé drahé úvěry "do příští výplaty" jako Cash America International nebo Advance America Cash Advance Centers.

A zisk Cash America a Advance America Cash se již nyní zvyšuje a v posledním čtvrtletí se díky prudkému růstu poskytnutých úvěrů zdvojnásobil až ztrojnásobil. Firmy říkají, že jim přibývají zejména zákazníci, kteří dosud spoléhali na kreditní karty nebo bankovní úvěrové linky. Průměrný příjem zákazníků těchto firem, které obvykle poskytují půjčky do 500 dolarů na dva týdny, vzrostl o zhruba 20 procent na 50 000 dolarů ročně.

Studentům téměř nepůjčí

Kartový úvěr banky nebudou smět vůbec poskytovat lidem mladším 18 let a omezené možnosti budou mít při vydávání karet lidem do 21 let. Na to doplatí tisícovky vysokoškolských studentů, kteří se spoléhali, že "kreditky" jim poskytnou v době náročného studia peníze k dobru. Omezení možností studentů získat standardní úvěry vydávají tvůrci zákona za "přerušení začarovaného kruhu" zpožďování splátek a zvyšování dluhu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru