Španělsko, Francie či Velká Británie mohou být alespoň prozatím v klidu. To, že by vypadly z elitního klubu zemí, které požívají nejvyšší důvěry věřitelů, aktuálně nehrozí.

O možném vyškrtnutí ze seznamu zemí, které mají nejvyšší možný rating AAA, sice minulý týden informoval francouzský list Libération s poukazem na analýzu ratingové agentury Fitch, ale konkurenční Moody´s Investors Services v pondělí uvedla, že úvěrová hodnocení zemí s nejvyššími ratingy AAA jsou zatím bezpečná.

Zatím v pohodě, ale....

Moody´s však přidává jedno ale: v důsledku silného zadlužení po finanční krizi a ekonomické recesi u těchto ratingů narostla rizika. A především Španělsko, které se blíží hranici snížení ratingu, by se mělo snažit, aby nespadlo do kategorie Aa. A svoji strategii růstu zadluženosti by měly změnit i Spojené státy.

Agentura konstatovala, že rozhodujícím faktorem pro udržení nejvyšších ratingů zemí jako Spojené státy, Británie, Francie, Německo a Španělsko bude schopnost vlád obsluhovat dluh, vyjádřená zejména poměrem úrokových plateb vůči vládním příjmům. Nejnapjatější je tento poměr nyní u USA a Británie, jejich ratingy však podporuje značný prostor, který zde vlády mají pro nápravu veřejných financí.

Varování pro USA a Španělsko

Komentáře
Julie Hrstková
Léčba ratingem

Analytici Moody´s na počátku roku upozornili, že nejvyšší rating USA může být v dlouhodobém horizontu ohrožen, pokud bude pokračovat nynější strmý vzestup zadluženosti a vláda nepřijde s účinnou strategií řešení budoucích závazků penzijního a zdravotního systému. Dnes agentura uvedla, že v bezprostředním výhledu nejvyšší ratingy USA ani jiných nejvýše hodnocených zemí ohroženy nejsou.

Před bezprostřední hrozbou snížení úvěrové známky podle Moody´s nestojí ani Španělsko. Jeho dlouhodobý výhled se sice výrazně zhoršil a čeká se další zhoršení, podle většiny pravděpodobných scénářů však země demarkační linii k horšímu ratingu Aa nepřekročí.

U pádu Řecka byla změna jeho ratingu

Konkurenční agentura Standard & Poor´s loni španělský rating snížila. Moody´s nezměnila hodnocení Španělska od roku 2001. Rating výrazně ovlivňuje pohled investorů na hodnocenou zemi a spoluurčuje tím, jaké bude mít vláda náklady na nové výpůjčky. Agentury na konci loňského roku degradovaly rating Řecka, což této zemi prudce zvýšilo úvěrové náklady a spustilo dlužnickou krizi.

Moody´s vyjádřila obavy z toho, jak budou vlády reagovat na zlepšení hospodářské situace a jakým způsobem eliminují nynější agresivně uvolněnou fiskální a měnovou politiku. Růst úrokových sazeb by mohl problém zadluženosti ještě zkomplikovat, což by mohlo vyústit v náhlejší zásahy do ratingů, uvedl podle agentury Reuters Pierre Cailleteau, který v Moody´s vede odbor státních ratingů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist