Španělsko, Francie či Velká Británie mohou být alespoň prozatím v klidu. To, že by vypadly z elitního klubu zemí, které požívají nejvyšší důvěry věřitelů, aktuálně nehrozí.

O možném vyškrtnutí ze seznamu zemí, které mají nejvyšší možný rating AAA, sice minulý týden informoval francouzský list Libération s poukazem na analýzu ratingové agentury Fitch, ale konkurenční Moody´s Investors Services v pondělí uvedla, že úvěrová hodnocení zemí s nejvyššími ratingy AAA jsou zatím bezpečná.

Zatím v pohodě, ale....

Moody´s však přidává jedno ale: v důsledku silného zadlužení po finanční krizi a ekonomické recesi u těchto ratingů narostla rizika. A především Španělsko, které se blíží hranici snížení ratingu, by se mělo snažit, aby nespadlo do kategorie Aa. A svoji strategii růstu zadluženosti by měly změnit i Spojené státy.

Agentura konstatovala, že rozhodujícím faktorem pro udržení nejvyšších ratingů zemí jako Spojené státy, Británie, Francie, Německo a Španělsko bude schopnost vlád obsluhovat dluh, vyjádřená zejména poměrem úrokových plateb vůči vládním příjmům. Nejnapjatější je tento poměr nyní u USA a Británie, jejich ratingy však podporuje značný prostor, který zde vlády mají pro nápravu veřejných financí.

Varování pro USA a Španělsko

Komentáře
Julie Hrstková
Léčba ratingem

Analytici Moody´s na počátku roku upozornili, že nejvyšší rating USA může být v dlouhodobém horizontu ohrožen, pokud bude pokračovat nynější strmý vzestup zadluženosti a vláda nepřijde s účinnou strategií řešení budoucích závazků penzijního a zdravotního systému. Dnes agentura uvedla, že v bezprostředním výhledu nejvyšší ratingy USA ani jiných nejvýše hodnocených zemí ohroženy nejsou.

Před bezprostřední hrozbou snížení úvěrové známky podle Moody´s nestojí ani Španělsko. Jeho dlouhodobý výhled se sice výrazně zhoršil a čeká se další zhoršení, podle většiny pravděpodobných scénářů však země demarkační linii k horšímu ratingu Aa nepřekročí.

U pádu Řecka byla změna jeho ratingu

Konkurenční agentura Standard & Poor´s loni španělský rating snížila. Moody´s nezměnila hodnocení Španělska od roku 2001. Rating výrazně ovlivňuje pohled investorů na hodnocenou zemi a spoluurčuje tím, jaké bude mít vláda náklady na nové výpůjčky. Agentury na konci loňského roku degradovaly rating Řecka, což této zemi prudce zvýšilo úvěrové náklady a spustilo dlužnickou krizi.

Moody´s vyjádřila obavy z toho, jak budou vlády reagovat na zlepšení hospodářské situace a jakým způsobem eliminují nynější agresivně uvolněnou fiskální a měnovou politiku. Růst úrokových sazeb by mohl problém zadluženosti ještě zkomplikovat, což by mohlo vyústit v náhlejší zásahy do ratingů, uvedl podle agentury Reuters Pierre Cailleteau, který v Moody´s vede odbor státních ratingů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru