Společnost RPG Industries, která prostřednictvím firmy RPG Byty vlastní v Moravskoslezském kraji téměř 45.000 bytů, se stahuje z arbitráže, kterou s ní vede ministerstvo financí. RPG Industries prý nevěří ve spravedlivý proces v České republice. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl právník vlastníka bytů Robert Amsterdam.

Své oznámení firma současně předala k rozhodčímu soudu. Jako důvod ke stažení uvedla rozhodnutí přijaté v prosinci 2009 sněmovnou, které údajně ohrožuje právo firmy na spravedlivý proces. "České soudy i česká vláda jsou zjevně a průkazně ovlivněny tímto usnesením, které je podle našeho názoru neústavní," řekl právník.

„Dokud ústavní soud toto usnesení nezruší, máme vážné pochyby o tom, že se nám v České republice dostane spravedlivého procesu. Proto jsme se rozhodli, že se z arbitráže stáhneme, a rozhodčímu soudu jsme již odeslali uznání žalobního návrhu," dodal Amsterdam. Celý spor se tak podle RPG Industries dostává zpět na začátek.

Ministerstvo v reakci na krok RPG Industries uvedlo, že bere na vědomí prohlášení RPG. "V tuto chvíli však neznáme detaily. V každém případě jsme s RPG připraveni jednat a hledat řešení,“ informoval Radek Ležatka z oddělení komunikací.

Nájemníci mají na byty předkupní právo, ale neprodáváme

Byty v rámci privatizace těžařské firmy OKD získala společnost Karbon Invest v září 2004. Zavázala se je při prodeji přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům. Firmu pak koupila společnost RPG Industries a byty nyní vlastní její dceřiná společnost RPG Byty.

Za převod bytů dostala RPG Industries od ministerstva financí pokutu 30 milionů korun, protože podle něj porušila privatizační smlouvu. Firma pokutu odmítala zaplatit, protože prý žádný smluvní závazek neporušila. Náměstek ministra financí Ivan Fuksa v pátek uvedl, že pokud firma i po poslední upomínce zaplatit odmítne, podá ministerstvo žalobu k rozhodčímu soudu.

"Stojíme za smlouvou jako takovou, považujeme ministerstvo financí za partnera, jsme otevření dalšímu jednání a vždy jsme zastávali názor, že nájemníci mají předkupní právo," poznamenal Amsterdam.

 

Právník RPG: Očerňovací kampaň Zaorálka zastavíme

Vlastníka moravskoslezských bytů podrobuje kritice hlavně ČSSD a její místopředseda Lubomír Zaorálek. "RPG Industries nepopírá předkupní právo nájemníků, popírá ale téměř vše z toho, co říká Zaorálek," uvedl právník.

"Jsme odhodláni obrátit se na jakýkoli soud v jakékoli jurisdikci, abychom hájili naše práva a zastavili očerňovací kampaň pana Zaorálka," dodal. Představitel sociální demokracie obvinil finančníka Zdeňka Bakalu, spojeného s RPG Industries, z netransparentnosti a současně z toho, že firma připravuje prodej bytů.

„Vždy jsme důrazně popírali, že bychom měli v úmyslu prodat byty ve vlastnictví RPG Byty. Naše poslední kroky dokazují, že nařčení pana Zaorálka byla od samého počátku lživá. Doufáme, že obě strany dokážou využít této přestávky ve sporu k racionálnímu jednání,“ uzavřel Amsterdam.

Petici ve sporu kolem předkupního práva podepsalo více než 13.000 nájemníků OKD. "Naším úmyslem je se sejít se s jejich zástupci," řekl ke komunikaci s nájemníky právní zástupce RPG Industries.

Zdeněk Bakala, spoluvlastník těžební skupiny NWR a realitního holdingu RPG Real Estates je také majitelem společnosti Economia, vydavatele HN a iHNed.cz.