Velmi dobrý rok zažily loni tuzemské finanční instituce. Jak banky, tak pojišťovny či penzijní fondy a družstevní záložny výrazně zvedly svůj čistý zisk. Informovala o tom Česká národní banka.
Zatímco bankám se meziročně zvedl profit o třetinu na 60,2 miliardy korun, pojišťovny svůj zisk zvedly o téměř dvě třetiny na 15,5 miliardy korun a o tři čtvrtiny na 22,1 milionů korun vzrostl výdělek družstevních záložen. Penzijní fondy pak dokonce vydělaly meziročně třikrát více a loni dosáhly čistého zisku 2,6 miliardy korun.
Analytici: Dalo se to čekat
Dobré celkové výsledky už napovídaly průběžně zveřejňované zprávy o hospodaření jednotlivých bank. Podle Jana Procházky z Cyrrusu letošní nadprůměrné výsledky finančního sektoru nejsou překvapivé. A v porovnání s rokem 2008 se daly očekávat.
„Finanční krize na kapitálovém trhu byla primárně v roce 2008,“ poukazuje Procházka. Odhaduje ale, že letošní rok bude pro banky horší, protože krize a stále rostoucí nezaměstnanost víc dorazí na klienty bank. „Letos bude růst počet nesplácených úvěrů,“ předpovídá.
Hlavně úroky
Hlavním zdrojem zlepšené ziskovosti bank byl podle ČNB růst zisku z finanční činnosti. Tedy především vyšší úrokové marže. „Úrokový zisk bank, jehož podíl na celkovém zisku z finanční činnosti činil loni více než 61 procent, meziročně posílil o 5,4 procenta,“ uvedl mluvčí centrální banky Marek Petruš.
Zisk z poplatků a provizí, jež tvoří asi 21 procent zisku z finanční činnosti, se proti roku 2008 příliš nezměnil. „Prakticky stagnoval, když meziročně stoupl o ani ne procento,“ řekl Petruš.
„V Česku se můžeme utěšovat tím, že vyšší zisk bank nebyl díky státní pomoci ,ale jejich vlastní činností,“ upozorňuje analytik Procházka.
Byly vyšší oprávky
Banky i přesto musely vytvářet vyšší opravné položky než v minulosti. V důsledku poklesu ekonomiky a snížené schopnosti podniků i obyvatelstva splácet své závazky vzrostl objem problémových či ohrožených úvěrů meziročně o více než 64 procent na 114,3 miliardy korun. Jejich podíl na celkových pohledávkách bankovního sektoru se tak meziročně zvýšil o 1,7 procentního bodu na 4,5 procenta na konci roku 2009.
Podle výsledků aktuálních zátěžových testů zveřejněných ČNB v únoru zůstává bankovní sektor v ČR odolný vůči šokům, jimž by mohl čelit v následujících dvou letech. „Kapitálová vybavenost celého odvětví neklesá pod regulatorní minimum 8 procent ani v extrémním a velmi nepravděpodobném scénáři zhoršení vývoje ekonomiky,“ upozornil Petruš.
Na českém finančním trhu působilo v závěru roku 2009 celkem 39 bank, poboček zahraničních bank a stavebních spořitelen, 52 pojišťoven a poboček zahraničních pojišťoven, deset penzijních fondů a 17 družstevních záložen.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist