Mezinárodní ratingová agentura Fitch v pátek snížila úvěrové hodnocení Řecka o dva stupně na BBB minus a upozornila, že řecký rating může dále klesnout.

Jako důvod svého kroku Fitch uvedl zhoršování finanční situace země kvůli prudkém růstu jejích nákladů na nové úvěry a nepříznivému vývoji ekonomiky. Hodnocení řeckých závazků se tak dostalo už jen jeden krok od potupné spekulativní kategorie.

Fitch se stále více obává, že řecká vláda nebude sama schopna poradit si s obsluhou obřích dluhů, zejména v situaci, kdy úroky z řeckých dluhopisů vytlačily finanční trhy v posledních dnech na rekordní maxima. Agentura se domnívá, že Řecko bude proto muset dostat brzy pomoc zvenčí. Upozornila však, že březnová dohoda ze summitu Evropské unie o pomoci ze strany zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu potřebuje vyjasnit.

"Prudký růst úrokových sazeb v kombinaci se zhoršením výhledu ekonomického růstu vládě ztíží plnění fiskálního cíle snížit deficit veřejných financí v letošním roce na 8,7 procenta HDP," uvedla Fitch.

Řecko slíbilo, že loňský schodek téměř 13 procent srazí letos téměř o třetinu a do roku 2012 jej dostane pod tříprocentní limit Evropské unie.

Další znepokojení vyvolávají podle agentury tlaky na bankovní systém země. Vláda nedávno slíbila bankám další finanční podporu, což podle Fitch jen dále zvýší zátěž pro veřejné finance.

Trh řeckých dluhopisů reagoval na krok Fitch obnovením trendu zvyšování úroků. Dnes zpočátku přirážka k výnosům desetiletých řeckých obligací proti německým ze čtvrtečního rekordu 4,6 procentního bodu klesla až pod čtyři body, po zprávě však stoupla na 4,12 bodu.

Trhy se nyní nejvíce zajímají o to, jaké úrokové sazby budou země eurozóny při své případné pomoci Řecku účtovat. Zdroj z EU odpoledne agentuře Reuters sdělil, že náměstci ministrů financí eurozóny a centrální bankéři dosáhli shody na podmínkách případného nouzového úvěru.

Podle zdroje se úrokové podmínky pro Řecko budou prakticky shodovat s podmínkami nouzových úvěrů měnového fondu - sazba na SDR (Zvláštní práva čerpání MMF) plus 3,00 procentního bodu plus 0,5 bodu jako náklad obsluhy. Při sazbě SDR pro úvěry členským zemím MMF by to znamenalo úrok asi 4,7 procenta.

Řecko nyní platí tržní sazbu přes sedm procent a trhy se obávají, že zvítězí názor Německa a dalších, které pro případnou pomoc Řecku požadovaly prakticky tržní úroky.

Náklad pojištění řeckých dluhopisů dnes v reakci na nepotvrzené zprávy o dohodě činitelů eurozóny na podmínkách řeckého úvěru zřetelně klesly. Ve čtvrtek se cena takzvaných CDS na řecký dluh, která odráží, jako pravděpodobnost investoři dávají státnímu bankrotu příslušné země, dostala poprvé od roku 2005 nad úroveň Islandu.

Fitch snížil Řecku rating poprvé loni v říjnu a spustil tím řeckou dluhovou krizi, kdy se od země kvůli statistickým manipulacím s rozpočtem odvrátily finanční trhy. V degradaci ratingů ji následovaly další dvě mezinárodní agentury a Fitch na konci roku srazil řecký rating poprvé po deseti letech pod prestižní známku A.